Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Policjanci będą się uczyć, jak oceniać zagrożenie przemocą w rodzinie

0
Podziel się:

Czy sprawca dusił ofiarę? Czy jest agresywny też poza domem? Czy nadużywa
alkoholu? - odpowiedź na takie pytania ma pomóc policjantom ocenić zagrożenie przemocą w rodzinie.
System specjalnych algorytmów i kwestionariuszy został opracowany z organizacjami pozarządowymi.

Czy sprawca dusił ofiarę? Czy jest agresywny też poza domem? Czy nadużywa alkoholu? - odpowiedź na takie pytania ma pomóc policjantom ocenić zagrożenie przemocą w rodzinie. System specjalnych algorytmów i kwestionariuszy został opracowany z organizacjami pozarządowymi.

MSW wdraża właśnie pilotażowy program dotyczący szacowania ryzyka zagrożenia przemocą w rodzinie. Na razie obejmie województwo lubuskie, gdzie potrwa do końca września. W ramach pilotażu przeszkolonych zostanie 64 policjantów, którzy następnie przeszkolą kolejnych 400. Program zostanie podsumowany raportem końcowym, a jego wnioski trafią do MSW. Na terenie całego kraju ma zostać wdrożony od 1 stycznia 2014 r.

Szef resortu Bartłomiej Sienkiewicz już w kwietniu informował, że zamierza stworzyć model działania w tym zakresie, przy ścisłej współpracy z organizacjami pozarządowymi, które pomagają ofiarom przemocy.

System algorytmów i kwestionariuszy został opracowany z Fundacją Dzieci Niczyje (FDN) oraz Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Instytutu Psychologii Zdrowia "Niebieska Linia".

Policjanci otrzymają instrukcje wyjaśniające, jak interpretować znaki świadczące o tym, że mają do czynienia z zagrożeniem wymagającym interwencji. Algorytmy i kwestionariusze mają minimalizować dowolność w podejmowaniu decyzji, m.in. rozwiać wątpliwości policjantów, czy nie działają zbyt pochopnie.

"Wierzymy, że dzięki temu rozwiązaniu zwiększą się możliwości wykrywania i reagowania funkcjonariuszy na przypadki przemocy w rodzinie" - oceniła Renata Durda z Pogotowia "Niebieska Linia".

Jak poinformowała w rozmowie z PAP, w kwestionariuszu znalazły się pytania, które pomogą policjantom rozpoznać poziom zagrożenia przemocą i podpowiedzą, co robić w zależności od jej nasilenia.

"Na przykład, w sytuacji, gdy mamy do czynienia z ostrą przemocą, zatrzymuje się sprawcę na podstawie określonego artykułu Kodeksu karnego, zakłada mu się +Niebieską Kartę+ itd. Ale są sytuacje, gdy - podejmując odpowiednie działania i procedury - można sprawcę i ofiarę zostawić pod jednym dachem" - wyjaśniła.

Dodała, że w kwestionariuszu znalazły się np. pytania o to, czy sprawca dusił ofiarę. "Duszenie jest sygnałem świadczącym o eskalacji przemocy, jeśli sprawca dusi ofiarę, gotów jest ją zabić" - zaznaczyła. Są także pytania m.in. o to, czy sprawca używa środków odurzających, czy jest agresywny również poza domem, czy stosuje przemoc w obecności dzieci, czy w ostatnim czasie nasiliły się sygnały o przemocy w tej rodzinie itp.

Oddzielne algorytmy oraz kwestionariusze będą przeznaczone do interwencji w sprawie przemocy wobec dzieci.

"Wierzymy, że dzięki temu interwencje nie będą skupiały się tylko na dorosłych. Najczęściej najbardziej poszkodowaną osobą w przypadku przemocy domowej jest dziecko. Program pozwoli je zauważyć i poprawić jego bezpieczeństwo" - podkreśliła Justyna Podlewska z FDN.

Jak dodała, pytania do kwestionariusza zostały opracowane na podstawie doświadczeń psychologów i prawników pracujących w fundacji; korzystano również z rozwiązań zastosowanych w innych krajach, m.in. w Anglii, Hiszpanii i Szwecji.

Algorytmy określają schemat działań w czasie interwencji związanej z przemocą. Skupiają się one w szczególności na sytuacji, w której zachowanie sprawcy nie wyczerpuje znamion czynu zabronionego. W takim przypadku policjant wypełni kwestionariusz, który pomoże mu w ustaleniu ryzyka zaistnienia przemocy w domu, w którym interweniuje. Po jego wypełnieniu policjanci powinni wdrożyć odpowiednią procedurę, np. rozważyć zatrzymanie osoby podejrzanej o przemoc w rodzinie, odebrać dziecko bądź wszcząć procedurę "Niebieskiej Karty". (PAP)

akw/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)