Notowania

afganistan
21.08.2010 14:57

Policjanci i cywile ofiarami ataków NATO w Afganistanie

Do zdarzeń doszło w trakcie ofensywy przeciw talibom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Spc. Walter Reeves/CC/U.S. Army)

Co najmniej trzech afgańskich policjantów oraz kobieta i dwójka dzieci zginęło w atakach z powietrza, przeprowadzonych przez siły NATO w Afganistanie w trakcie walk z talibami.

Według dowództwa kierowanych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w różnych miejscach północnej prowincji Dżozdżan afgańskie formacje bezpieczeństwa dostały się pod ostrzał talibów i zażądały wsparcia lotniczego. Udzieliły go dwa śmigłowce, ostrzeliwując napastników pociskami kierowanymi Hellfire i z 30-milimetrowych działek.

_ W trakcie dokonanej później analizy strat ustalono, że trzej afgańscy policjanci zostali zabici, a kilku innych odniosło rany podczas akcji powietrznej grupy bojowej. Przedstawiciele ISAF deklarują swe serdeczne współczucie dla rodzin, przyjaciół i kolegów poległych funkcjonariuszy _ - głosi komunikat ISAF.

Mohammad Rahimi, naczelnik dystryktu Darzab w prowincji Dżozdżan poinformował, że siły afgańskie poprosiły NATO o pomoc, gdy zostały zaatakowane przez około 400 talibów. Przedstawił też wyższy w porównaniu z danymi ISAF bilans strat.

_ Lotnictwo NATO bombardowało miejsca, w których znajdowały się nasze oddziały bez koordynacji z nami, zabijając czterech policjantów i raniąc 13 innych _ - powiedział Rahimi. Dodał, iż mogło zginąć także co najmniej 10 cywilów, znajdujących się w strefie wymiany ognia między talibami i siłami rządowymi.

Jak podało dowództwo ISAF, również w zachodniej prowincji Farah siły afgańskie i międzynarodowe podjęły pościg za samochodem, wiozącym kilku uzbrojonych rebeliantów do ich bazy w odludnej okolicy. Wywiązała się walka, w której zabito sześciu talibów.

Wezwany na pomoc śmigłowiec ostrzelał ich pojazd, co spowodowało potężną eksplozję - prawdopodobnie znajdujących się wewnątrz ładunków wybuchowych. Na miejscu incydentu znaleziono potem zwłoki kobiety i dwojga dzieci._ - Głęboko ubolewamy z powodu tego, co zdarzyło się w trakcie wczorajszej misji _ - oświadczył rzecznik ISAF, pułkownik armii amerykańskiej Rafael Torres.

Według raportu ONZ, liczba cywilnych ofiar konfliktu w Afganistanie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2010 roku była o 31 proc. wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, przy czym w ponad trzech czwartych było to skutkiem działań talibów. Natomiast odsetek ofiar działań sił międzynarodowych spadł w tym samym czasie z 30 proc. do 12 proc., głównie za sprawą znacznej redukcji liczby zabitych w atakach lotniczych

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t99661.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;nie;chce;sledztwa;z;talibami,129,0,656257.html) NATO nie chce śledztwa z talibami Kilka dni wcześniej ONZ oceniła, że talibowie są odpowiedzialni za większość ofiar cywilnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t97534.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganscy;zolnierze;znalezli;ciala;wielu;zachodnich;lekarzy,116,0,652660.html) Afgańscy żołnierze znaleźli ciała wielu zachodnich lekarzy Zaginięcie swoich pracowników zgłosiła szwajcarska organizacja.
Tagi: afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz