Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Politechnika Łódzka będzie kształciła kadry dla kolei

0
Podziel się:

Politechnika Łódzka będzie kształciła specjalistów dla kolei. W poniedziałek
przedstawiciele uczelni, ministerstwa infrastruktury, samorządu województwa łódzkiego i PKP Polskie
Linie Kolejowe podpisali list intencyjny w sprawie nowych kierunków studiów.

Politechnika Łódzka będzie kształciła specjalistów dla kolei. W poniedziałek przedstawiciele uczelni, ministerstwa infrastruktury, samorządu województwa łódzkiego i PKP Polskie Linie Kolejowe podpisali list intencyjny w sprawie nowych kierunków studiów.

Zdaniem sygnatariuszy umowy wyższe szkolnictwo zawodowe powinno edukować "w specjalnościach aktualnie najbardziej przydatnych gospodarce kraju i poszczególnych regionów".

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk przypomniał, że już za kilka lat Łódź stanie się jednym z najważniejszych węzłów kolejowych i miejscem, przez które będzie przebiegała kolej dużych prędkości.

Grabarczyk podkreślił, że rozwój kolei w Polsce to duże wyzwanie, które jest połączone z wdrożeniem nowoczesnych technologii i nowoczesnego taboru.

"Dziś polska kolej nie jest przygotowana do tego cywilizacyjnego skoku" - powiedział Grabarczyk.

Dodał, że jedynym sposobem nadrobienia zaległości jest kształcenie dobrze wykształconej kadry "inżynierów XXI wieku".

Zdanie ministra podzielają pozostali sygnatariusze listu intencyjnego, którzy chcą wzbogacić ofertę Politechniki Łódzkiej o kierunki kształcące specjalistów w zakresie rozwoju infrastruktury transportu kolejowego.

"To oświatowe przedsięwzięcie pozwoliłoby na dostosowanie oferty edukacyjnej do potrzeb regionalnego rynku pracy, zróżnicowanie jej oraz dostosowanie do strategicznych założeń polskiej gospodarki i gospodarki województwa łódzkiego" - czytamy w preambule podpisanego w poniedziałek dokumentu.

Członek zarządu PKP PLK Paweł Dziwisz podkreślił, że kolej dużych prędkości jest koleją szybką ale automatyczną, a do jej obsługi potrzeba wysokiej klasy specjalistów, których aktualnie w Polsce nie ma.

"Jeżeli nie wykształcimy własnych specjalistów to będziemy musieli sięgać po kadrę zagraniczną, która jest jednak bardzo droga" - powiedział Dziwisz.

Prorektor ds. kształcenia PŁ Krzysztof Jóźwik poinformował, że uczelnia najszybciej będzie mogła uruchomić "kolejarskie" studia podyplomowe. Prace nad przygotowaniem zestawu takich studiów dla potrzeb kolei już trwają.

"Do końca roku zdefiniujemy potrzeby i przygotujemy programy. Pierwsi absolwenci studiów podyplomowych będą mogli wejść na rynek pod koniec przyszłego roku" - powiedział Jóźwik.

Zdaniem marszałka województwa łódzkiego, który był inicjatorem pomysłu utworzenia nowych kierunków studiów na PŁ, "kolejarscy" absolwenci będą mieli "niemal pewność, że praktycznie od ręki znajdą zatrudnienie na dobrze wynagradzanym stanowisku".(PAP)

duk/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)