Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Politechnika Łódzka rozpoczęła współpracę z Centrum Nauki i Techniki

0
Podziel się:

Politechnika Łódzka objęła swoim patronatem dwie "ścieżki edukacyjne" Centrum
Nauki i Techniki, które będzie funkcjonowało na terenie rewitalizowanego kompleksu zabytkowej
elektrociepłowni EC1 w Łodzi.

Politechnika Łódzka objęła swoim patronatem dwie "ścieżki edukacyjne" Centrum Nauki i Techniki, które będzie funkcjonowało na terenie rewitalizowanego kompleksu zabytkowej elektrociepłowni EC1 w Łodzi.

Położone w zachodniej części EC1 Centrum Nauki i Techniki ma być interaktywnym ośrodkiem wystawienniczo-edukacyjno-rekreacyjnym, poświęconym m.in. udokumentowaniu i upamiętnieniu myśli technicznej związanej z działalnością zabytkowej elektrociepłowni.

W tym celu przygotowywane są m.in. zorganizowane w formie wystawy stałej trzy "ścieżki edukacyjne", powiązane z tematyką energii. Politechnika Łódzka objęła patronatem naukowym dwie z nich: "Przetwarzanie energii" oraz "Mikroświat - Makroświat" (w części dot. Mikroświata). Rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki podkreślił, że jego uczelnia poprzez te dwie ścieżki naukowe chce m.in. pokazać, jak na przestrzeni lat rozwijała się technologia.

"Poprzez ciągle jeszcze działające urządzenia, które były swego czasu olbrzymimi osiągnięciami techniki, patrzymy w tym miejscu na to, jak rozwijała się przestrzeń technologiczna w naszym mieście. Teraz chcemy pokazać nie tylko jak to było i jak promieniowało na okoliczne miasta, czy nawet kraje, ale również - poprzez wchodzenie w +ścieżkę mikroświata+ - pokazywać to, co w tej chwili jest najnowszego w technologiach" - wyjaśnił Bielecki.

W ramach podpisanej we wtorek umowy z Centrum Nauki i Techniki PŁ ma m.in. opiniować program merytoryczny centrum, przygotowywać i prowadzić warsztaty związane z realizacją programu i tematyką "ścieżek", przygotowywać i organizować wystawy czasowe, seminaria, konferencje, warsztaty naukowe itp. Współpraca z Centrum Nauki i Techniki obejmie również staże i praktyki, które studenci będą mogli odbywać na terenie EC1.

"Studenci PŁ pod opieką naszych naukowców już pracują z myślą o Centrum Nauki i Techniki. Przykładem jest projekt wykonany w międzynarodowej grupie dot. wykorzystania nowoczesnych technologii multimedialnych i teleinformatycznych w centrum. Zaproponowali w nich rozwiązania, które przyczynią się do uatrakcyjnienia ścieżek tematycznych" - powiedział Bielecki.

Przed podpisaniem umowy z PŁ Centrum Nauki i Techniki podobne porozumienie zawarło z Uniwersytetem Łódzkim, który objął swoim patronatem ścieżki "Rozwój wiedzy i cywilizacji" (ścieżka poświęcona zjawiskom wynikającym z praw fizyki i chemii) oraz "Mikroświat - Makroświat".

Po zakończeniu rewitalizacji EC1 obie jej części - wschodnia i zachodnia - mają być oddane do użytku w trzecim kwartale 2014 r.

W części EC1 Zachód powstaje Centrum Nauki i Techniki, w którym mają być prezentowane oryginalne urządzenia i wyposażenie dawnej elektrowni. Znajdą się tam również m.in. zabytkowe samoloty i śmigłowce z łódzkiego lotniska a także eksponaty związane z łódzką komunikacją miejską. W interaktywnym centrum staną też kioski multimedialne, w których będzie można poznać historię EC1.

Na terenie EC1 odtworzony ma być też ogród, który przed laty znajdował się przed budynkiem dawnego Zarządu Elektrowni. Na podstawie zachowanych fotografii, w miarę możliwości przywrócony zostanie jego kształt i pierwotne nasadzenia.

Aby umożliwić w przyszłości swobodny dostęp do zrewitalizowanej elektrociepłowni na jej terenie powstają nowe ulice. Od strony istniejącej już ul. Kilińskiego wybudowane zostaną dwie drogi dojazdowe, z czego jedna już powstała. Będą też dwa wjazdy od strony ul. Tuwima a także dojazd od ul. Targowej.

Rewitalizacja budynków zabytkowej elektrociepłowni EC1 to jeden z elementów tworzenia Nowego Centrum Łodzi, które ma powstać na 90-hektarowym terenie w okolicach budowanego podziemnego dworca kolejowego. Zdaniem władz miasta zarówno EC1 jak i nowy dworzec to jedno z największych urbanistycznych wyzwań w historii Łodzi.

Cała wartość projektu rewitalizacji EC1 wynosi 274 mln zł, z czego 82,7 mln zł jest dofinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej. Prace prowadzone są na powierzchni blisko 40 tys. mkw. (PAP)

duk/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)