Notowania

grupa
03.11.2009 19:33

Politechnika Śląska będzie współpracować z grupą Kolporter

Współpracę naukową, udział studentów i naukowców w projektach rozwojowych, a także partnerstwo przy ubieganiu się o fundusze unijne dla wspólnych projektów - to założenia podpisanego we wtorek porozumienia o współpracy Politechniki Śląskiej (PŚ) i spółki Kolporter Holding, koordynującej zarządzanie spółkami grupy kapitałowej Kolporter.

Podziel się
Dodaj komentarz

Współpracę naukową, udział studentów i naukowców w projektach rozwojowych, a także partnerstwo przy ubieganiu się o fundusze unijne dla wspólnych projektów - to założenia podpisanego we wtorek porozumienia o współpracy Politechniki Śląskiej (PŚ) i spółki Kolporter Holding, koordynującej zarządzanie spółkami grupy kapitałowej Kolporter.

Jak poinformował PAP rzecznik uczelni Paweł Doś, choć do tej pory poszczególne wydziały i naukowcy współpracowali już z firmami Kolportera na podstawie odrębnych porozumień, wtorkowa umowa objęła całą uczelnię. Władze Politechniki liczą przede wszystkim na udział studentów w stażach lub wdrożeniach nowych produktów spółek grupy.

"Spółki Kolportera prowadzą szeroką działalność obejmującą dziedziny interesujące naszych studentów: od zarządzania dystrybucją np. prasy, przez informatykę, budownictwo i rozwiązania wystawiennicze, po nowoczesne technologie" - przypomniał Doś.

Dzięki porozumieniu, studenci Politechniki Śląskiej zyskają możliwość odbywania praktyk i pisania prac dyplomowych związanych z działalnością spółek grupy. Pracownicy naukowi włączą się natomiast w projekty rozwojowe grupy i pomogą w pracach rad programowych i komisji konkursowych.

W zamian pracownicy spółek będą mogli uczestniczyć w organizowanych przez Politechnikę Śląską szkoleniach, studiach podyplomowych, konferencjach naukowo-technicznych lub seminariach. Pole współpracy może jednak być szersze.

We wtorek przedstawiciele grupy zaprezentowali naukowcom opracowany na ich zlecenie system sprzedaży i odbioru książek elektronicznych - e-booków. System obejmuje m.in. oprogramowanie dla wydawców konwertujące książki tradycyjne do formy elektronicznej, rozwiązania dystrybucji i sprzedaży oraz czytnik korzystający z technologii e-papieru.

System ma zostać przedstawiony na rynku w grudniu tego roku. Władze Politechniki Śląskiej mają nadzieję, że jej studenci będą mogli brać udział we wdrażaniu podobnych przedsięwzięć. Naukowcy rozważą także, czy rozwiązania tego systemu mogłyby zostać wykorzystane np. do prowadzenia, archiwizacji lub upowszechniania naukowego księgozbioru uczelni.

Według rzecznika uczelni, do tej pory Politechnika Śląska podpisała kilkadziesiąt podobnych porozumień o współpracy z przedsiębiorstwami i organizacjami różnych branż. W 2009 r. - prócz odnawianej corocznie umowy z Fiat Auto Poland - były to m.in. umowy z firmami Górażdże, Wasko i Ente.

Politechnika Śląska działa od 1945 r. To jedna z największych uczelni technicznych w kraju. Na 12 wydziałach i 49 kierunkach studiuje ok. 30 tys. studentów. W tym roku akademickim na pierwszym roku naukę rozpoczęło ponad 10 tys. osób, z czego prawie 6,5 tys. na studiach stacjonarnych.

Dziewięć wydziałów uczelni mieści się Gliwicach, dwa w Katowicach, jeden w Zabrzu. Uczelnia oferuje również studia w Rybniku, Bytomiu, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Tychach. Cztery kierunki prowadzone są w języku angielskim. Politechnika zatrudnia prawie 1,9 tys. nauczycieli akademickich. Wypromowała dotąd ponad 135 tys. absolwentów.

Kielecka grupa Kolporter skupia 13 spółek, zajmujących się m.in. obsługą sieci sprzedaży i punktów handlowych, a także świadczących usługi logistyczne, informatyczne, promocyjno-reklamowe, wydawnicze, budowlane, windykacyjne, kurierskie, deweloperskie i wystawiennicze. Przychody grupy wyniosły w 2008 r. 3,8 mld zł, a zysk netto 2,33 mln zł. (PAP)

mtb/ hes/ gma/

Tagi: grupa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz