Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Politechnika Wrocławska i Akademia Medyczna podpisały umowę o współpracy

0
Podziel się:

Opracowanie systemów informatycznych do analizy wyników badań tomografii
komputerowej i rezonansu magnetycznego to niektóre z obszarów współpracy pomiędzy Politechniką
Wrocławską a Akademią Medyczną. Umowę o współpracy podpisano w czwartek we Wrocławiu.

Opracowanie systemów informatycznych do analizy wyników badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego to niektóre z obszarów współpracy pomiędzy Politechniką Wrocławską a Akademią Medyczną. Umowę o współpracy podpisano w czwartek we Wrocławiu.

Jak powiedział podczas podpisywania umowy rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski, tematy prac badawczych, które zostały zaproponowane przez obie uczelnie, powinny być podstawą nowych projektów, o które wspólnie będą zabiegać Akademia i Politechnika.

"Z jednej strony mamy infrastrukturę, którą chcielibyśmy udostępnić zespołom z Akademii Medycznej, ale również oczekujemy, że skorzystamy z infrastruktury uczelni medycznej. Chodzi o to, aby nie dublować tego, co robią nasi naukowcy, ale się uzupełniać" - mówił rektor.

W ramach współpracy działa 12 grup badawczych, które są zorganizowane tematycznie. Do realizacji zgłoszono ponad 90 tematów, z czego 20 będzie lub jest realizowanych. "Te grupy badawcze już istniały, a dzisiejsza umowa sformalizowała ich działania" - powiedział PAP prorektor Politechniki Wrocławskiej ds. badań naukowych i współpracy z gospodarką prof. Eugeniusz Rusiński.

Profesor wymienił główne obszary, w których naukowcy z obu uczelni będą współpracować. "To biomechanika, biotechnologia, tomografia i informatyka, a w szczególności jej dział zajmujący się obrazem" - wyliczał prorektor.

Wymienił również inżynierię materiałową i jej zastosowanie w ortopedii. "Na przykład przy konstrukcji endoprotez naukowcy z Akademii Medycznej wskazują nam materiały, jakie należy dobrać. Jesteśmy również partnerami w pomiarach w różnego rodzaju diagnostyk" - mówił prof. Rusiński. Tłumaczył, że grupy badawcze najczęściej pracują nad aktualnymi problemami z konkretnych dziedzin, które wymagają udoskonalenia lub zastosowania nowych rozwiązań. (PAP)

pdo/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)