Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Politycy u Kwaśniewskiego o kulturze i mediach publicznych

0
Podziel się:

O tym czy media publiczne powinny być organizacjami użyteczności
publicznej, a nie spółkami prawa handlowego, dyskutowali w środę politycy w fundacji Amicus Europae
b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Było to kolejne spotkanie w ramach konwersatorium "Dialog
i Przyszłość".

O tym czy media publiczne powinny być organizacjami użyteczności publicznej, a nie spółkami prawa handlowego, dyskutowali w środę politycy w fundacji Amicus Europae b. prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Było to kolejne spotkanie w ramach konwersatorium "Dialog i Przyszłość".

Uczestnik spotkania Robert Smoleń powiedział PAP, że raport, który był punktem dyskusji, przygotował szef Partii Demokratycznej Andrzej Celiński. W dokumencie podkreślono, że państwo ma obowiązek wspierania kultury oraz zachowania mediów publicznych.

Według Smolenia, jest w nim mowa m.in. o tym, że media publiczne nie powinny być spółkami prawa handlowego, a organizacjami użyteczności publicznej; nie powinny też korzystać z dochodów z reklam, tylko powinny być finansowane ze środków publicznych.

Smoleń relacjonował, że w tej sprawie "była dość gorąca dyskusja i nie było jednolitego poglądu". Jak mówił, wśród uczestników pojawiały się głosy m.in. by pozostawić obecny model mediów publicznych, albo aby państwo finansowało misję niezależnie od formy własności medium, które przygotowało program spełniający odpowiednie kryteria.

"Jeśli chodzi o sprawy kultury, to generalnie wszyscy się zgodzili, że to jest odpowiedzialność państwa, że kultura odgrywa ważną funkcję społeczną, budującą wspólnotę i tożsamość narodową i również pewne funkcje związane z tożsamością europejską" - powiedział Smoleń.

Dodał, że podczas dyskusji pojawił się pomysł stworzenia rejestru instytucji kultury, do którego mogłyby się zapisywać m.in. fundacje, instytucje publiczne czy firmy prywatne. "To by się wiązało z większą łatwością zdobywania środków publicznych na działalność, ale również z pewnymi obowiązkami związanymi z wykazywaniem, w jaki sposób te środki są przekazywane" - powiedział.

Smoleń poinformował, że oprócz Aleksandra Kwaśniewskiego w środowym spotkaniu udział wzięli m.in.: Włodzimierz Cimoszewicz, Andrzej Rozenek, Wanda Nowicka, Tadeusz Iwiński, Andrzej Celiński, Paweł Piskorski oraz Daniel Olbrychski.

Kolejne spotkania mają dotyczyć m.in. finansowania partii politycznych oraz służby zdrowia. Działalność konwersatorium "Dialog i Przyszłość" została zainaugurowana na początku ub. roku. (PAP)

sdd/ mok/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)