Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Politycy z Ukrainy i Mołdawii o roli i znaczeniu Partnerstwa Wschodniego

0
Podziel się:

O wadze współpracy Ukrainy i Mołdawii z Unią Europejską mówili w czwartek
podczas Wrocław Global Forum pierwszy wicepremier Ukrainy Wałerij Choroszkowski i minister obrony
narodowej Młodawii Vitalie Marinuta w trakcie dyskusji o Partnerstwie Wschodnim.

O wadze współpracy Ukrainy i Mołdawii z Unią Europejską mówili w czwartek podczas Wrocław Global Forum pierwszy wicepremier Ukrainy Wałerij Choroszkowski i minister obrony narodowej Młodawii Vitalie Marinuta w trakcie dyskusji o Partnerstwie Wschodnim.

Choroszkowski podkreślił, że Ukraina nigdy nie ukrywała swojej szczególnej postawy wobec Partnerstwa Wschodniego. "Wspieraliśmy Partnerstwo Wschodnie pomimo tego, że umowa stowarzyszeniowa, stworzenie strefy wolnego handlu czy dialog o zniesieniu wiz, został zaproponowany innym krajom objętym tym programem" - mówił.

Dodał, że Ukraina popiera Partnerstwo Wschodnie, ponieważ jest gotowa wspierać każdą inicjatywę, która pomaga w realizacji jej europejskich aspiracji. "Po trzech latach realizacji Partnerstwa Wschodniego możemy stwierdzić, że ten pomysł był istotny i pojawił się w bardzo dobrym czasie. Być może nie spełnia on wszystkich oczekiwań, ale stworzył bardzo dobry dialog między UE a krajami naszego regionu" - mówił.

Zaznaczył, że Ukraina nie chce być ciężarem dla Europy. "Jesteśmy przekonani, że Europa będzie wzmocniona przez Ukrainę, ale należy zaadoptować nasze ustawodawstwo do europejskiego, co jest długą i trudną drogą" - mówił ukraiński wicepremier.

Z kolei Marinuta mówił, że Partnerstwo Wschodniego ma szczególne znaczenie dla jego kraju, bo wiedzie do drogi do rozwoju demokratycznego i wolnorynkowego społeczeństwa. "Naszym celem jest przyłączenie się do UE" - mówił minister.

Dodał, że Republika Mołdawii widzi UE jako platformę do osiągnięcia celów demokratycznych i jego kraj będzie się starać, aby spełnić wszystkie standardy UE. "Jesteśmy gotowi do podejmowania ważnych decyzji i czekamy na wsparcie ze strony UE" - powiedział.

Według Marinuty w ciągu trzech ostatnich lat w jego kraju nastąpiło bardzo wiele zmian we wszystkich dziedzinach. "Te zmiany zostały dostrzeżone i docenione przez UE" - mówił minister.

Wyjaśnił, że pierwsza faza wprowadzenia standardów polegała na liberalizacji polityki wizowej. "Dokonaliśmy istotnych zmian, które są zgodne z oczekiwaniami UE, ale są zagadnienia, nad którymi musimy pracować, jak: korupcja czy prawa człowieka. Osiągnięcia w walce z korupcją mamy skromne, ale nie rezygnujemy. Wprowadzenie tych zmian będzie zmierzać w kierunku zmniejszenia korupcji i przestrzegania praw ludzkich" - powiedział Marinuta.

Na zakończenie podkreślił, że Mołdawia chce dobrze wykorzystać szansę na integrację z UE. "Bardzo doceniamy fakt, że nie czujemy się osamotnieni i czujemy wsparcie ze strony UE" - powiedział Marinuta.

Partnerstwo Wschodnie zainaugurowane w 2009 roku - ma na celu zacieśnienie współpracy Unii Europejskiej z sześcioma wschodnimi sąsiadami: Armenią, Azerbejdżanem, Białorusią, Gruzją, Mołdawią i Ukrainą. Partnerstwo nie zakłada członkostwa tych krajów w Unii, przewiduje jednak ich stopniową i daleko idącą integrację z unijnymi politykami, gospodarką i prawem. (PAP)

umw/ pdo/ mok/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)