Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polityka w Czarnogórze. Rozpoczęły się wybory prezydenckie

0
Podziel się:

Zdecydowanym faworytem jest...

Polityka w Czarnogórze. Rozpoczęły się wybory prezydenckie
(Greenwich Photography/CC/Flickr)

W Czarnogórze rozpoczęły się wybory prezydenckie - drugie od proklamowania niepodległości od Serbii w 2006 roku. Zdecydowanym faworytem jest obecny prezydent Filip Vujanović.

Jego reelekcja byłaby kolejnym sukcesem rządzącej od ponad 20 lat postkomunistycznej Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS). Rywalem obecnego prezydenta jest szef Frontu Demokratycznego, ugrupowania powstałego przed wyborami parlamentarnymi w październiku ubiegłego roku, były dyplomata 65-letni Miodrag Lekić. Według ostatnich sondaży Vujanović może liczyć na 55 proc. głosów, a Lekić na 45 proc.

Lokale wyborcze są czynne w godzinach 7-20. Uprawnionych do głosowania jest ok. pół miliona ludzi. Pierwsze wyniki są oczekiwane w niedzielę późnym wieczorem.

Wieloletnia kariera Vujanovicia związana jest ściśle z Milo Djukanoviciem, architektem oderwania się Czarnogóry od Serbii i niepodległości kraju. 58-letni obecnie Vujanović był ministrem sprawiedliwości, spraw zagranicznych, premierem i przewodniczącym parlamentu. Gdy po raz pierwszy był prezydentem (2003-2008), przeprowadził w 2006 roku historyczne referendum, w którym 55,5 procent mieszkańców Czarnogóry opowiedziało się za _ rozwodem _ z Serbią. Pozostał na stanowisku po uzyskaniu przez Czarnogórę niepodległości i w kwietniu 2008 roku ponownie został wybrany na urząd szefa państwa, na pięcioletnią kadencję.

Sytuacja gospodarcza Czarnogóry pogarsza się; średnie miesięczne zarobki to 480 euro, co ledwo pozwala związać koniec z końcem, przy 20-procentowym bezrobociu. Dług publiczny wynosi 51 proc. PKB, przewidywany wzrost gospodarczy w tym roku to 2,5 proc.

W Czarnogórze prezydent pełni raczej funkcje reprezentacyjne i protokolarne, a rzeczywistą władzę sprawuje premier. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie w pierwszej turze ponad 50 proc. głosów, konieczna będzie druga tura.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent Egiptu zmienia datę wyborów Wybory parlamentarne w Egipcie rozpoczną się 22 kwietnia, a nie jak wcześniej zapowiadano 27 kwietnia.
Wygrał wybory, ale rywal ich nie uznaje Wstępne cząstkowe wyniki wyborów prezydenckich w Armenii potwierdzają zwycięstwo 59-letniego Serża Sarkisjana.
Kraj potrzebuje 17,5 mld euro. Nie ma rozstrzygnięcia Według oficjalnych danych pieniędzy w kasie państwowej wystarczy tylko do końca marca.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)