Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polityka ws. islamistów. Zachód i państwa Sahelu muszą ją zmienić

0
Podziel się:

Przykładem wzrostu roli ekstremizmu w Sahelu jest obecne pojmanie nieznanej liczby zakładników w Algierii.

Polityka ws. islamistów. Zachód i państwa Sahelu muszą ją zmienić
(tanukiphoto/iStockphoto)

Pojmanie zakładników przez islamistów w Algierii powinno skłonić państwa regionu i Zachód do porzucenia dotychczasowej polityki, która sprawiła, że duże części Sahelu stały się rajem bezprawia dla islamskich ekstremistów - pisze _ Financial Times _.

Przykładem wzrostu roli ekstremizmu w Sahelu jest obecne pojmanie nieznanej liczby zakładników w Algierii - ocenia _ FT _. Jak twierdzą porywacze, powodem akcji stała się interwencja francuskich wojsk w sąsiednim Mali, którego władze zmagają się z rebelią islamistów.

_ Polityka (wobec niespokojnego Sahelu) dotychczas opierała się głównie na militaryzmie, a mniej na służbach wywiadowczych i dyplomacji, co przygotowało urodzajny grunt pod ekstremizm. Podejście to musi być bardziej zrównoważone (...) _ - pisze _ FT _ w komentarzu redakcyjnym.

_ Francja słusznie uznała, że ryzyko działania (w Mali) jest lepsze niż ryzyko bezczynności, choć możliwe, że zwlekała z działaniem zbyt długo _. Z kolei podejście USA do islamistycznej rebelii w Mali _ przyniosło skutki odwrotne od zamierzonych _ - _ z naiwną wiarą w malijskie instytucje demokratyczne USA poparły tamtejsze wojsko, które - jak wierzono - było kontrolowane przez amerykańskich przyjaciół, a tymczasem to oficer szkolony w USA obalił malijski rząd _ - wytyka brytyjski dziennik.

Według gazety porwanie pracowników gazowych w Algierii nie było, jak twierdzą oni sami, odpowiedzią na francuską interwencję, lecz chodziło w nim o _ głośny debiut nowej organizacji zbrojnej Mochtara Belmochtara _, aktywnego od wielu lat dżihadysty, który najprawdopodobniej stoi za akcją pojmania zakładników i jeszcze w grudniu dowodził islamistami z organizacji Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQIM).

Żadne państwo nie jest bardziej świadome wzrostu znaczenia islamistycznych sił w Sahelu niż Algieria, która stoczyła krwawą walkę z islamistami, a mimo to wciąż musi prowadzić rozmowy z innymi państwami w celu wyeliminowania zagrożenia zamachami ekstremistycznymi - pisze _ FT _. Gazeta przypomina, że Algieria przestała obstawać przy negocjacjach między rządem Mali a tamtejszymi rebeliantami dopiero wtedy, gdy islamiści rozpoczęli marsz na malijską stolicę Bamako. _ Ułatwiło to francuską interwencję. Teraz Algieria musi ściślej współpracować z państwami regionu, aby przywrócić stabilność w Mali _ - dodaje _ Financial Times _.

Czytaj więcej o sytuacji w Algierii w Money.pl
Nowe doniesienia. Nie uwolniono zakładników? Islamiści, którzy przedwczoraj zaatakowali kompleks gazowy w Algierii, wciąż przetrzymują nieznaną liczbę zakładników.
Los porwanych zakładników wciąż niejasny Dwa algierskie śmigłowce zaatakowały dziś kompleks gazowy, gdzie islamiści przetrzymują kilkudziesięciu zakładników, w tym obcokrajowców
Atak lotniczy w Algierii. Co z zakładnikami? Dwa algierskie śmigłowce zaatakowały kompleks gazowy we wschodniej Algierii, gdzie islamiści od środy przetrzymują kilkudziesięciu zakładników, w tym obcokrajowców.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)