Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polscy adwokaci w obronie szykanowanych białoruskich kolegów

0
Podziel się:

Działania władz Białorusi wobec adwokatów broniących opozycjonistów godzą w
prawo do obrony i sądu oraz w niezależność adwokatury - alarmuje Komisja Praw Człowieka Naczelnej
Rady Adwokackiej w wystąpieniu przekazanym ambasadorowi Białorusi w Polsce.

Działania władz Białorusi wobec adwokatów broniących opozycjonistów godzą w prawo do obrony i sądu oraz w niezależność adwokatury - alarmuje Komisja Praw Człowieka Naczelnej Rady Adwokackiej w wystąpieniu przekazanym ambasadorowi Białorusi w Polsce.

"Łamanie praw człowieka w sąsiedniej Białorusi powoduje, że nie możemy milczeć. Solidaryzujemy się z prześladowanymi w tym kraju członkami opozycji demokratycznej i domagamy się zapewnienia nieskrępowanego prawa do wykonywania swojego zawodu adwokatom z Białorusi" - oświadczył adw. Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy NRA.

Wiceprezes palestry mec. Jacek Trela dodał, że polscy adwokaci podziwiają swych białoruskich kolegów, którzy - podobnie jak wielu polskich adwokatów w okresie stanu wojennego - wbrew surowemu reżimowi, stają w obronie łamanych praw i wolności obywatelskich. "Wierzymy, że ich odwaga i zaangażowanie doprowadzi do postępów w demokratyzacji kraju. Z całego serca ich pozdrawiamy i oferujemy wszelką pomoc. Nasze stanowisko przekażemy międzynarodowym organizacjom adwokatury, a sytuację adwokatów na Białorusi będziemy uważnie monitorować" - zapowiedział wiceprezes NRA.

Przedstawiciele polskiej adwokatury złożyli we wtorek w ambasadzie białoruskiej list protestacyjny do ambasadora Wiktara Gajsionaka. Dokument odnosi się do działań władz wobec adwokatów będących obrońcami zatrzymanych po grudniowych wystąpieniach opozycji po wyborach prezydenckich w tym kraju, w tym wobec adwokatów czterech zatrzymanych przez KGB kandydatów na urząd prezydenta Białorusi.

Chodzi o informacje, że białoruski resort sprawiedliwości próbuje wpływać na adwokaturę tego kraju, aby ukarała dyscyplinarnie obrońców opozycjonistów, którzy publicznie krytykują białoruskie władze za ich działania wobec opozycji. "To praktyka niedopuszczalna z punktu widzenia samorządności Adwokatury i, co za tym idzie, realizacji prawa do obrony w Republice Białorusi" - głosi pismo sygnowane przez mec. Pietrzaka.

Polscy adwokaci wyrażają też zaniepokojenie ograniczaniem kontaktu zatrzymanych osób z adwokatami, co narusza prawo do obrony. Jak zauważa polska komisja, te uprawnienia gwarantują również przepisy uznawanych przez Białoruś międzynarodowych umów, a szczególnie: Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych.

Z podobną krytyką polscy adwokaci odnoszą się do zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości Białorusi dokonania zmian w Kodeksie Zasad Etycznych białoruskiej adwokatury. Z potępieniem spotkały się też bezpośrednie naciski na adwokatów i pogróżki odebrania praw do wykonywania zawodu. "Istotą zawodu adwokata jest niezależność od władz państwowych oraz wolność od wszelkich nacisków, a podstawą istnienia samorządu adwokackiego - autonomia" - napisała polska komisja. (PAP)

wkt/ itm/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)