Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polscy bankierzy z większym optymizmem oceniają rozwój sytuacji makro

0
Podziel się:

Polscy bankierzy z większym optymizmem oceniają rozwój sytuacji
makroekonomicznej. 31 proc. z nich sądzi, że sytuacja makro polepszy się w ciągu najbliższych
sześciu miesięcy - wynika z Europejskiego Barometru Bankowości Ernst & Young.

Polscy bankierzy z większym optymizmem oceniają rozwój sytuacji makroekonomicznej. 31 proc. z nich sądzi, że sytuacja makro polepszy się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy - wynika z Europejskiego Barometru Bankowości Ernst & Young.

W poprzedniej edycji uważało tak 6 proc. ankietowanych w Polsce.

Z badania Ernst & Young wynika, że w ciągu sześciu ostatnich miesięcy nastąpiła niewielka zmiana nastrojów europejskich bankierów, jeśli chodzi o sytuację makroekonomiczną. Przeważa ostrożny optymizm - niemal 24 proc. respondentów ocenia, że sytuacja ta się poprawi w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, w porównaniu z 15 proc. z poprzedniej edycji badania (sprzed pół roku).

"Wiele dotychczasowych źródeł wzrostu gospodarki wygasło. Po spowolnieniu w 2012, w obecnym roku oczekiwany jest jeszcze niższy wzrost gospodarczy. Stopniowe ożywienie jest co prawda oczekiwane w drugiej połowie bieżącego roku, ale jego siła będzie umiarkowana. Dodatkowo, sektor bankowy będzie stał przed wyzwaniem wzrastającego udziału należności zagrożonych i wojny cenowej. Słaby popyt jest niewątpliwe dużym wyzwaniem dla sektora bankowego. Zatem można mówić o optymizmie, ale nadal bardzo ostrożnym" - powiedziała cytowana w komunikacie Iwona Kozera z Ernst & Young.

45 proc. respondentów ocenia, że uda im się w 2013 roku poprawić strukturę finansowania. Mniej niż 25 proc. banków spodziewa się skorzystać z programów finansowania oferowanych przez bank centralny, a 39 proc. oczekuje lepszej zdolności do spłaty środków z tytułu takich programów.

W Polsce 15 proc. respondentów oczekuje, że konieczne będzie sięgnięcie po finansowanie z banku centralnego. Wynik ten poprawił się w porównaniu z poprzednią edycją badania; wówczas prawie co trzeci ankietowany chciał sięgać po środki z banku centralnego.

Obecna edycja Europejskiego Barometru Bankowości pokazuje, że zwiększyło się zainteresowanie bankowością korporacyjną wśród polskich respondentów. Już prawie co drugi (44,5 proc.) badany menedżer banku w Polsce dostrzega perspektywę wzrostu dla swojej instytucji w tym segmencie bankowości. W poprzedniej edycji badania tak uważał tylko co czwarty badany (23 proc.).

41 proc. menedżerów banków spodziewa się dalszych redukcji zatrudnienia. Największych cięć oczekuje się w Austrii (75 proc.), we Włoszech (66 proc.), w krajach skandynawskich (62 proc.) oraz w Polsce, gdzie ponad 60 proc. banków spodziewa się dalszych zwolnień.

Badanie przeprowadzono wiosną 2013 r. wśród kadry zarządzającej wyższego szczebla w 250 europejskich bankach w 11 krajach.

Udział w badaniu wzięli także przedstawiciele polskich banków, których aktywa stanowią ponad 50 proc. całego sektora.(PAP)

seb/ asa/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)