Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polscy politycy krytycznie o słowach Camerona o imigrantach

0
Podziel się:

#
dochodzą wypowiedzi polityków innych partii politycznych

# dochodzą wypowiedzi polityków innych partii politycznych

#

23.12. Warszawa (PAP) - Polscy politycy krytycznie odnoszą się do słów brytyjskiego premiera, że błędem było otwarcie rynku pracy dla nowych państw UE. W ich opinii, wypowiedź Davida Camerona o imigrantach wiąże się z wyborami do PE. Prezes PiS, a także Paweł Kowal napisali listy do Camerona.

"Prezes Kaczyński w liście wyraża duże zdziwienie i zaskoczenie ostatnimi wypowiedziami Camerona, które atakują Polaków. Wyraża zwłaszcza zdziwienie wypowiedzią, że otwarcie rynku pracy dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej to był duży błąd. Prezes PiS także pisze, że dalsza tego typu retoryka na pewno utrudni pracę w ramach grupy w Parlamencie Europejskim" - poinformował PAP europoseł Tomasz Poręba.

PiS razem z Partią Konserwatywną, z której wywodzi się Cameron, należą do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Inny z europosłów PiS Ryszard Czarnecki stwierdził, że "Wielka Brytania zarobiła miliardy funtów dzięki temu, że Polacy przez ostatnie 10 lat tam pracują". "Opinia premiera Camerona jest pochopna, niezakorzeniona w rzeczywistości ekonomicznej" - ocenił Czarnecki. Według niego wypowiedź Camerona jest spowodowana walką wyborczą przez wyborami do PE w 2014 roku.

List do szefa brytyjskiego rządu wysłał także eurodeputowany Paweł Kowal. "Jesteśmy w jednej rodzinie politycznej i zależy nam na tym, by relacje polsko-brytyjskie miały odpowiednią temperaturę, byśmy nie stracili niczego, co w przeszłości relacji polsko-brytyjskich było najlepsze, a zyskali jeszcze na przyszłość" - powiedział dziennikarzom Kowal.

W liście Kowal zaapelował, by Cameron i "przyjaciele w Partii Konserwatywnej" uszanowali pracę Polaków w Wielkiej Brytanii.

"Proszę wybaczyć mocne słowa, ale jestem po ludzku wściekły, gdy kolejny raz w swoich wypowiedziach tak źle traktuje Pan moich rodaków. Nie mogę pozostać obojętny, kiedy atakuje Pan Polaków, którzy przecież pomagają Pańskiemu państwu, nie pierwszy zresztą już raz - napisał Kowal - Mógłby się Pan cieszyć, że dzięki tym ludziom Pański kraj staje się jeszcze bardziej zamożny i bardziej konkurencyjny".

Do listu do brytyjskiego premiera Kowal dołączył też opłatek i kalendarz na 2014 rok.

Andrzej Halicki (PO) zwrócił uwagę, że słowa premiera Wielkiej Brytanii będą oceniane także przez przedsiębiorców brytyjskich. "Nie sądzę, żeby byli tego samego zdania" - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie. W opinii posła Platformy, słowa Camerona wynikają "z tego, że usiłuje uzyskać wsparcie bardziej radykalnych grup wyborców i polityków" w Wielkiej Brytanii. "Bo przecież niedługo znowu będzie weryfikacja wyborcza i bez wątpienia ta gra sił dziś ma miejsce" - zauważył Halicki.

Pod koniec listopada "karygodnym niedopełnieniem obowiązków" nazwał brytyjski premier decyzję z 2004 roku, kiedy to rząd Partii Pracy otworzył bez ograniczeń rynek pracy dla pracowników z nowych państw UE. Efektem był przyjazd m.in. kilkuset tysięcy Polaków. Cameron napisał też w "Financial Times", że rezygnacja z wprowadzenia wobec Polaków i innych "nowych" obywateli UE przejściowych ograniczeń w dostępie do rynku pracy była "ogromnym błędem".

Podobną opinię Cameron wyraził podczas ostatniego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli. "Myślę, że błąd popełnił poprzedni rząd dając nieograniczony, natychmiastowy dostęp do brytyjskiego rynku Polsce, Węgrom i innym krajom bałtyckim jednocześnie. Sądzę, że był to wielki błąd. Nie przewidziano, że przez ten krok po Europie przemieści się półtora miliona ludzi" - powiedział brytyjski premier.

1 grudnia wspólne oświadczenie w sprawie swobodnego przepływu osób wydali ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Zwrócili w nim uwagę, że "migranci z Europy Środkowej i Wschodniej przynieśli wiele korzyści brytyjskiej gospodarce". "Są oni młodsi i aktywniejsi zawodowo niż statystyczni Brytyjczycy, a ich udział w tworzeniu dochodu krajowego Wielkiej Brytanii znacznie przewyższa wartość pobieranych przez nich świadczeń społecznych. Ponadto są oni bardziej skłonni wracać do swoich krajów niż migranci z krajów rozwijających się lub dotkniętych konfliktami, nienależących do UE" - podkreślili ministrowie. (PAP)

tgo/ ajg/ gł/ amt/ wni/ eaw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)