Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polscy Romowie chwalą działania węgierskiego rządu

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Romów w Polsce chwali węgierski gabinet Viktora Orbana za
porozumienie dotyczące wspierania społecznej integracji Romów, które zawarł z przedstawicielami tej
społeczności - brzmi oświadczenie stowarzyszenia przekazane w piątek PAP.

Stowarzyszenie Romów w Polsce chwali węgierski gabinet Viktora Orbana za porozumienie dotyczące wspierania społecznej integracji Romów, które zawarł z przedstawicielami tej społeczności - brzmi oświadczenie stowarzyszenia przekazane w piątek PAP.

"Po raz pierwszy i na taką skalę przygotowany został kompleksowy program integracji społeczności romskiej przede wszystkim w sferze edukacji. (...) Rzeczowość i konkretność projektu węgierskiego jest imponująca! Z ufnością czekamy na podobne projekty w innych krajach Europy, wierząc, że wreszcie pojęcie integracji Romów przybierze kształt rozwiązań systemowych" - napisał prezes stowarzyszenia Roman Kwiatkowski.

Przypomniał, że kierowane przez niego stowarzyszenie wielokrotnie upominało się o podobne rozwiązania systemowe w Polsce. "Nasze, rządowe projekty na rzecz społeczności romskiej muszą być przez tę społeczność realizowane bezpośrednio, a nie jak dotychczas - bez udziału Romów" - dodał.

W maju premier Węgier Viktor Orban i szef Krajowego Samorządu Romskiego Florian Farkas podpisali ramowe porozumienie dotyczące wspierania społecznej integracji Romów. Jednym z priorytetowych jego celów jest wprowadzenie na rynek pracy przynajmniej 100 tysięcy Romów do 2015 roku.

Orban zapowiedział też zmiany w systemie oświatowym, dzięki którym 20 tysięcy młodych Romów zdobędzie w 50 szkołach zawodowych profesje umożliwiające podjęcie pracy. Jako cel wyznaczono także uzyskanie matury zawodowej przez co najmniej 10 tysięcy Romów oraz ukończenie studiów przez 5 tysięcy.

W planach zapisano również zdobycie umiejętności zawodowych umożliwiających uzyskanie posady przez 50 tysięcy dorosłych Romów.

Zdaniem Floriana Farkasa podpisane porozumienie ma na celu wzmocnienie "pokojowego współistnienia" Romów i reszty społeczeństwa węgierskiego, co będzie stanowić "w życiu węgierskich Romów przepustkę do XXI wieku". "Romowie na Węgrzech chcą pracować oraz żyć w pokoju i w miłości z narodem węgierskim" - zaznaczył.

Pod koniec roku 2010 organizacja praw człowieka Amnesty International w raporcie przedstawionym w Budapeszcie oceniła, że władze węgierskie nie walczą skutecznie z przemocą wobec Romów. AI z uznaniem przyjęła jednak fakt, że Węgry uczyniły integrację Romów jednym z trzech priorytetów swojej prezydencji w UE (pierwsza połowa 2011 roku). Do mniejszości romskiej należy 6-7 proc. spośród 10 mln mieszkańców Węgier.

Stowarzyszenie Romów w Polsce jest jedną z najstarszych organizacji reprezentującą interesy mniejszości romskiej w Polsce i na arenie międzynarodowej. Istnieje od 1992 roku. Z jego inicjatywy rokrocznie w byłym obozie Birkenau odbywają się uroczystości upamiętniające zagładę Romów. Pod jego auspicjami działa także Romski Instytut Historyczny, dokumentujący między innymi okres zagłady przedstawicieli tego narodu.

Romowie to mniejszość etniczna, do której przynależność deklaruje niespełna 13 tysięcy obywateli polskich. Najwięcej z nich mieszka w województwach: małopolskim, dolnośląskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Romowie w Polsce należą do czterech grup etnicznych: Polska Roma, Romowie Karpaccy (Bergitka Roma), Kełderasze i Lowarzy. (PAP)

szf/ mw/ itm/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)