Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polscy Romowie w grupie roboczej państw wyszehradzkich

0
Podziel się:

Karol Gierliński i Stanisław Stankiewicz to Romowie, którzy wejdą w skład
nowo powstałej Grupy Roboczej Państw Wyszehradzkich ds. Integracji Romów. W ten sposób dołączą do
pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbiety Radziszewskiej.

Karol Gierliński i Stanisław Stankiewicz to Romowie, którzy wejdą w skład nowo powstałej Grupy Roboczej Państw Wyszehradzkich ds. Integracji Romów. W ten sposób dołączą do pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Elżbiety Radziszewskiej.

Poinformowało o tym w piątek biuro prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyboru dokonali przedstawiciele mniejszości romskiej, którzy wchodzą w skład Zespołu ds. Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Karol Gierliński aktywnie działa na rzecz poprawy sytuacji Romów w Polsce. Jest autorem pierwszego w Polsce podręcznika dla dzieci romskich w wieku wczesnoszkolnym. Stanisław Stankiewicz jest redaktorem naczelnym pisma "RROM PO DROM". Gazeta porusza najważniejsze kwestie związane z życiem społeczności romskiej w Polsce. Jest też Prezesem Centralnej Rady Romów w Polsce oraz Prezydentem International Romani Union (Międzynarodowej Unii Romów).

Grupa Robocza Państw Wyszehradzkich ds. Integracji Romów (V4 Roma integration working group) została powołana jako forum przygotowujące projekt założeń "Środkowo-Europejskiej Strategii na rzecz Romów". Projekt dotyczy wykorzystania funduszy europejskich oraz integracji Romów ze społeczeństwem. Zgodnie z założeniami, w pracach grupy roboczej biorą udział przedstawiciele społeczności romskiej z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Na posiedzeniu zespołu ds. romskich zaprezentowano także projekt Związku Romów Polskich pt. "Innowacyjni Romowie na rynku pracy", którego celem jest aktywowanie bezrobotnych Romów na rynku pracy i pomoc im przez asystentów zawodowo-społecznych. Takich asystentów jest 17 w całej Polsce i są to osoby pochodzenia romskiego, które udzielają porad bezrobotnym Romom.

Podobny cel ma spełniać też m.in. projekt "Romska droga do pracy - program aktywizacji zawodowej Romów z Małopolski i Podkarpacia", realizowany przez Uniwersytet Łódzki. W ramach tego projektu prowadzone są szkolenia motywacyjne, zawodowe i indywidualne pośrednictwo pracy dla 100 Romów z województwa małopolskiego i podkarpackiego.

Projekty te finansowane są ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Na realizację projektów na rzecz Romów przeznaczono w latach 2007-2013 ok. 22 mln euro. Dotychczas zgłoszono do realizacji ponad 20 projektów poświęconych integracji społeczności romskiej w Polsce.

Zespół do Spraw Romskich działa w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Pełni rolę konsultacyjną. Głównym zadaniem Zespołu jest wypracowanie działań, które polepszą sytuację mniejszości romskiej w Polsce. Pierwsze posiedzenie odbyło się w czerwcu 2008 roku. W składzie Zespołu znajdują się przedstawiciele strony rządowej oraz 22 reprezentantów organizacji Romów w Polsce. W Polsce jest około 20 tys. Romów.(PAP)

dom/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)