Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polscy twórcy kultury mogą szukać mecenasów w internecie

0
Podziel się

Od grafiki, malarstwa, fotografii, teatru po design, modę, komiks i gry
komputerowe - na uruchomionym w czwartek portalu projektstarter.org sponsorów dla swojej twórczości
mogą szukać artyści i twórcy wielu dziedzin kultury.

bEgKmkiJ

Od grafiki, malarstwa, fotografii, teatru po design, modę, komiks i gry komputerowe - na uruchomionym w czwartek portalu projektstarter.org sponsorów dla swojej twórczości mogą szukać artyści i twórcy wielu dziedzin kultury.

Za pośrednictwem portalu osoby kreatywne, chcące promować własną pracę będą mogły szukać wśród internautów sponsorów swojej twórczości. Każdy użytkownik internetu, któremu spodoba się zaprezentowany na portalu pomysł, może wpłacić na konto jego autora kwotę dowolnej wielkości.

Portal projektstarter.org uruchomiono w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Jest pierwszym w Polsce portalem crowdfundingowym, czyli projektem finansowania społecznego dla osób szukających źródła finansowania własnej twórczości - poinformowała PAP Magdalena Sułek-Domańska, specjalistka ds. promocji z biura projektowego UNDP w Polsce.

bEgKmkiL

Do 20 maja twórcy poszukujący sponsorów, którzy są zainteresowani publikacją swoich pomysłów na portalu, mogą przesyłać prace w ramach pierwszego naboru.

Jak zaznaczyła Sułek-Domańska, tematyka zgłaszanych prac może być bardzo szeroka. "Do publikowania swoich pomysłów na portalu zachęcamy nie tylko malarzy, grafików i fotografów, ale również osoby zajmujące się tworzeniem gier, nowymi technologiami, modą" - mówiła.

"Biorąc pod uwagę pierwsze reakcje początkujących artystów, (...) śmiało można stwierdzić, że to jest strzał w dziesiątkę" - powiedziała PAP Sułek-Domańska po zakończeniu czwartkowej konferencji. Dodała, że jest to szczególnie ważne dla osób młodych, które zaczynają karierę.

Zdaniem specjalistki, portal będzie pomagać w rozwoju tym twórcom, których prace wzbudzą zainteresowanie odbiorców.

bEgKmkiR

Warunkiem opublikowania pracy na portalu jest zaproponowanie przez jego autora nagrody dla sponsorów. Wartość nagrody zależy od wysokości kwot wpłacanych przez fanów. "W przypadku małych kwot będzie to np. kartka z podziękowaniem, większe kwoty mogą być nagrodzone wymienieniem nazwiska sponsora np. w czołówce filmu" - tłumaczyła Sułek-Domańska.

Na portalu mogą zostać opublikowane jedynie pomysły osób indywidualnych. Portal nie promuje projektów charytatywnych ani samopomocowych. Nie służy również publikowaniu ogłoszeń o wydarzeniach artystycznych.

Tworząc portal autorzy wzorowali się na amerykańskim serwisie crowdfundingowym kickstarter.org. Na tym działającym od trzech lat portalu swoje prace publikuje ok. trzy miliony osób. W ostatnim roku sponsorzy wpłacili na konta twórców publikujących na kickstarter.org ponad 10 milionów dolarów.

Niektórzy polscy twórcy promowali dotychczas swoje pomysły na portalach zagranicznych. W 2007 roku za pomocą portalu sellaband.com promującego twórczość muzyczną, polska piosenkarka mieszkająca i tworząca w Niemczech Julia Marcell uzbierała kwotę 50 tys. dolarów. Dzięki pomocy fanów portalu Marcell wydała swój debiutancki album "It Might Like You".(PAP)

bEgKmkiS

mce/ mlu/ jbr/

bEgKmkjm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)