Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polscy żołnierze ćwiczyli defiladę w Moskwie

0
Podziel się:

Batalion Reprezentacyjny przygotowuje się do obchodów 9 maja.

Polscy żołnierze ćwiczyli defiladę w Moskwie
(włodi/CC/FLickr)

Żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, którzy 9 maja wezmą udział w Moskwie w defiladzie upamiętniającej 65. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami, wczoraj wieczorem po raz pierwszy ćwiczyli paradę na placu Czerwonym.

Razem z Polakami po placu Czerwonym maszerowali żołnierze z Rosji, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Mołdawii, Kirgizji, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Ukrainy. Razem - w sumie ponad 900 wojskowych.

W sobotę zagraniczni uczestnicy defilady trenowali w Alabino pod Moskwą, gdzie od dwóch tygodni do parady przygotowują się także rosyjscy żołnierze. Do tego celu na terenie tamtejszej jednostki wojskowej zbudowano makietę placu Czerwonego.

Żołnierze z Polski i innych krajów muszą przygotować się do defilowania w rytm rosyjskich marszów i w tempie obowiązującym w rosyjskiej armii. W Rosji maszeruje się w tempie 110-120 kroków na minutę, a - na przykład - w Polsce jest to 112-116 kroków.

Zagraniczni uczestnicy defilady oswajają się także z komendami, które podczas parady będą wydawane po rosyjsku.

Pododdziały z zagranicy będą defilowały w składzie: dowódca, poczet flagowy, dowódcy plutonów oraz 64 żołnierzy w kolumnie ósemkowej. Każdy kraj będzie więc reprezentowany przez 70 żołnierzy.

Zagraniczni wojskowi będą paradowali w historycznej części defilady. Polacy pójdą bezpośrednio po reprezentantach krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), a przed przedstawicielami USA, W.Brytanii i Francji. Gospodarze postanowili w ten sposób podkreślić, że polscy żołnierze w latach II wojny światowej walczyli również na terytorium byłego ZSRR.

Żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego WP - jak poinformował rzecznik Dowództwa Garnizonu Warszawa ppłk Mariusz Kubarek - wystąpią w czterech rodzajach umundurowania - Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. W sobotę w Alabino i w niedzielę na placu Czerwonym zaprezentowali się w mundurach polowych.

Wojskowi z zagranicy zostali zakwaterowani w obiektach Ministerstwa Obrony Rosji pod Moskwą. Strona rosyjska przygotowała dla nich także program kulturalny, w tym zwiedzanie Kremla i jednej z moskiewskich galerii. We współczesnej części parady na placu Czerwonym weźmie udział około 10 tys. rosyjskich żołnierzy oraz około 140 samolotów i śmigłowców.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)