Notowania

amerykanie
24.05.2010 21:15

Polscy żołnierze w Afganistanie przejęli od Amerykanów kolejną bazę

Polscy żołnierze pełniący służbę w Afganistanie przejęli od wojsk amerykańskich kolejną bazę - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik kontyngentu por. Sebastian Kostecki. Baza Vulcan leży kilka kilometrów na północ od głównej bazy Ghazni.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polscy żołnierze pełniący służbę w Afganistanie przejęli od wojsk amerykańskich kolejną bazę - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik kontyngentu por. Sebastian Kostecki. Baza Vulcan leży kilka kilometrów na północ od głównej bazy Ghazni.

Kilka dni temu Polacy przejęli bazę bojową Band-e Sardem, oddaloną od Ghazni o ok. 30 kilometrów. Dotychczas żołnierze wykonywali zadania z baz głównych Ghazni i Warrior, dwóch wysuniętych baz bojowych - Four Corners i Giro oraz posterunku obserwacyjnego Qarabach.

W Vulcanie służyło do tej pory wspólnie z Amerykanami kilkudziesięciu polskich żołnierzy z zespołu doradczo-szkoleniowego zwanego potocznie "omletem" od skrótu OMLT - (Operational Mentor and Liaison Team). OMLT odpowiada przede wszystkim za szkolenie afgańskiego wojska. Po tym jak bazę opuszczą amerykańscy żołnierze, by realizować zadania w innym rejonie, obsada polskich wojskowych w Vulcanie zostanie zwiększona.

Pod koniec kwietnia w Afganistanie swoje obowiązki oficjalnie przejęła siódma zmiana polskiego kontyngentu. Docelowo Polaków będzie tam 2600 i kolejnych 400 w odwodzie w kraju; dowodzi nimi gen. Andrzej Przekwas.

Główne założenia strategii dalszego zaangażowania Polski w operacji ISAF zakładają okresowe zwiększenie polskiego kontyngentu i dozbrojenie żołnierzy, intensyfikację szkolenia afgańskiego wojska i policji, wsparcie lokalnej administracji, zapewnienie bezpieczeństwa miejscowej ludności oraz dodatkową pomoc humanitarną i rozwojową.

W dokumencie zapisano, że celem operacji jest osiągnięcie stanu, w którym legalne afgańskie władze będą w stanie samodzielnie zapewnić "akceptowalny" poziom bezpieczeństwa wewnętrznego oraz zagwarantować przestrzeganie i egzekwowanie prawa oraz dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji i pomocy socjalnej. Cel ten ma zostać osiągnięty w trzech etapach. Pierwszy, zaplanowany na lata 2009-2010 zakłada "zwiększenie swobody operacyjnej w prowincji Ghazni". Drugi (2011-2012) to czas "stabilizacji prowincji", a trzeci (od 2013 r.) - "stopniowe przekazywanie odpowiedzialności i wycofywanie sił".(PAP)

ktl/ wkr/

Tagi: amerykanie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz