Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska: Ambasador Finlandii o priorytetach fińskiego przewodnictwa w UE

0
Podziel się:

Dalsze rozszerzenie Unii Europejskiej,
debata nad przyszłością Wspólnoty oraz unijna konstytucja, to -
jak powiedział PAP ambasador Finlandii w Polsce, Jan Store -
najważniejsze zadania jego kraju, który w lipcu przejmie po
Austrii przewodnictwo w UE.

Dalsze rozszerzenie Unii Europejskiej, debata nad przyszłością Wspólnoty oraz unijna konstytucja, to - jak powiedział PAP ambasador Finlandii w Polsce, Jan Store - najważniejsze zadania jego kraju, który w lipcu przejmie po Austrii przewodnictwo w UE.

Wśród zdań na nadchodzące półrocze rząd fiński wymienia m.in. tworzenie wspólnej polityki energetycznej oraz zwiększenie otwartości i przejrzystości w funkcjonowaniu Unii. Priorytetem w stosunkach zewnętrznych mają być natomiast Bałkany Zachodnie.

Finlandia chce też działać na rzecz dalszego pogłębiania współpracy UE z Rosją. Fińskie władze zaprosiły już prezydenta Rosji Władimira Putina na nieformalny szczyt UE, który ma się odbyć w październiku w fińskim Lahti. Przedmiotem rozmów z rosyjskim przywódcą ma być bezpieczeństwo energetyczne.

Prezydent Finlandii Tarja Halonen zapowiadała, że jej kraj będzie się starał być pomocny wszędzie tam, gdzie "czuje się specjalistą". "Oczywiście, możemy być przydatni jeśli chodzi o kształtowanie polityki UE wobec krajów członkowskich w Europie Północnej, wobec Rosji, ale także w stosunku do krajów północy nie będących członkami Wspólnoty: Norwegii i Islandii" - tłumaczyła.

Halonen przyznała też, że Finlandia jest "bardzo zainteresowana" wprowadzeniem w życie Traktatu Konstytucyjnego, nawet w sytuacji, w której są kłopoty z jego ratyfikacją.

Ambasador Store przypomniał, że jego kraj będzie ratyfikował unijną konstytucję we wrześniu. "To będzie mały, ale ważny krok, aby proces ratyfikacyjny trwał. Gdy to się stanie, dokument będzie przyjęty już w 16 krajach" - dodał. Ambasador zapowiedział, że Finlandia zamierza zrobić w tej sprawie "tak wiele, jak to tylko możliwe".

Podkreślił też, że jego kraj zmierza zająć się także kwestią dalszego rozszerzenia Unii. Zwrócił uwagę, że na styczeń 2007 roku - a więc już w czasie przewodnictwa Niemiec - planowane jest przystąpienie do Unii Rumunii i Bułgarii; kontynuowane będą również negocjacje w sprawie członkostwa z Chorwacją i Turcją. "Są dwie rzeczy, które powinny być jasne: jeśli jakieś państwo spełni kryteria, powinno uzyskać możliwość członkostwa, a druga rzecz to fakt, że te kryteria już istnieją i nie powinno się ich zmieniać" - dodał Store.

Ważne miejsce wśród zadań wyznaczonych przez Finlandię zajmuje również dalsze wdrażanie Strategii Lizbońskiej (założeń przyjętych w 2000 r., które zakładały uczynienie unijnej gospodarki Wspólnoty bardziej konkurencyjną) i polityki innowacji.

Podczas ostatniej wizyty w Polsce premier Finlandii Matti Vanhanen mówił, że "słowem kluczowym" dla Unii Europejskiej jest jej otwartość, ponieważ - jak argumentował - stwarza ona możliwość rzeczywistej konkurencji i efektywności, której Wspólnocie zaczyna brakować.

"Przewodnictwo w Unii Europejskiej traktujemy jako coś nadzwyczaj ważnego" - podkreślił ambasador Store i zapowiedział, że Helsinki podejmą "wszelkie wysiłki", aby ich przewodnictwo we Wspólnocie zakończyło się sukcesem. (PAP)

km/ bba/ lop/ la/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)