Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
29.11.2010 12:47

"Polska czeka na Miedwiediewa prawie jak na papieża"

Tak zapowiada zbliżającą się wizytę rosyjska prasa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Na Dmitrija Miedwiediewa w Warszawie czeka się prawie jak na papieża - pisze _ Niezawisimaja Gazieta _, zapowiadając zbliżającą się wizytę prezydenta Rosji w Polsce.

_ Przywódca Rosji jest w Polsce oczekiwany przez wielu. W każdym razie w jednym z sondaży Miedwiediew zajął drugie miejsce wśród zagranicznych osobistości, które chcieliby gościć Polacy. Po papieżu Benedykcie XVI, który zdążył już odwiedzić Polskę _ - przekazuje rosyjski dziennik.

_ Niezawisimaja Gazieta _, mająca opinię odzwierciedlającej poglądy panujące w rosyjskim MSZ, podkreśla, że _ prezydenta Rosji w Warszawie z oficjalną wizytą nie widziano od ośmiu lat _. _ W Warszawie i Moskwie panuje zgoda, że wizyta powinna mieć ważne symboliczne znaczenie _ - wskazuje dziennik.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t116887.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ofensywa;dyplomatyczna;seria;duzych;wydarzen,209,0,714449.html) Ofensywa dyplomatyczna. Seria dużych wydarzeń

Powołując się na _ źródło zbliżone do polskiego rządu _, _ Niezawisimaja Gazieta _ zauważa, że Warszawa liczy na to, iż _ kremlowski gość nie przyjedzie z pustymi rękami _. _ _

_ Jeśli przywiózłby wszystkie nieujawnione archiwa dotyczące Katynia, to zostałby bohaterem narodowym Polski, jak Michaił Gorbaczow w Niemczech _ - cytuje dziennik swojego anonimowego rozmówcę.

_ Niezawisimaja Gazieta _ podaje, że _ z Katyniem wiąże się jeszcze jeden ostry moment, który najpierw dał gwałtowny impuls rozwojowi relacji (rosyjsko-polskich), a który w konsekwencji spowodował rozłam w społeczeństwie polskim - katastrofa samolotu polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia pod Smoleńskiem _.

Dziennik wyjaśnia, że w Polsce _ na nieoficjalnym szczeblu wyraża się niezadowolenie z tego, iż strona rosyjska całą odpowiedzialnością za to, co się stało, obarczyła nieżyjącego polskiego prezydenta i załogę jego samolotu _.

_ Niezawisimaja Gazieta _ konstatuje również, że _ stosunek do Rosjan w Polsce się zmienia _. _ W kręgach gospodarczych, wpływających na politykę, dominują - jak się wydaje - pozytywne nastroje. Warszawa m.in. snuje plany włączenia Rosji do grona priorytetowych państw, z którymi Polska w najbliższym pięcioleciu powinna rozwijać kontakty inwestycyjne _ - pisze.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wspolpraca;z;rosja;z;zastrzezeniami;ale;przyspiesza,175,0,708783.html) Współpraca z Rosją z zastrzeżeniami. Ale przyspiesza

_ Przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz, jak również urzędnicy rządu centralnego mówią o gotowości do rozwijania wzajemnie korzystnej współpracy z Federacją Rosyjską _ - dodaje dziennik.

O relacjach między Rosją i Polską w poniedziałek pisze też wielkonakładowy _ Moskowskij Komsomolec _. W jego ocenie, _ rosyjsko-polski +reset+ to bardzo słaba roślina, która z korzeniami może zostać wyrwana wskutek silnego porywu politycznego wiatru _.

_ - Aby się co do tego przekonać, wystarczy zapoznać się z poglądami Anny Fotygi, byłej minister spraw zagranicznych przy premierze Jarosławie Kaczyńskim. W październiku owa madame oskarżyła premierów (Władimira) Putina i Tuska m.in. o zorganizowanie spisku w celu zamordowania Lecha Kaczyńskiego _ - pisze ta sympatyzująca z prezydentem Miedwiediewem gazeta.

_ Moskowskij Komsomolec _ zaznacza, że Anna Fotyga _ wyraża oficjalne stanowisko opozycyjnej partii w Polsce i jej lidera Jarosława Kaczyńskiego _. _ Czyżby tego samego Jarosława Kaczyńskiego, który nie dalej jak w maju zwrócił się do Rosjan ze wzruszającym apelem o pojednanie? Niestety, tego samego _ - pisze dziennik.

Zdaniem _ Moskowskiego Komsomolca _, _ dobra wiadomość jest jednak taka, że z dzisiejszego punktu widzenia zwycięstwo partii Kaczyńskiego w wyborach parlamentarnych w 2011 roku jest tak samo prawdopodobne, jak wybranie Myszki Miki na kolejnego papieża _.

_ - Wszelako jest i zła wiadomość. Na polskiej scenie politycznej wszystko może się zmienić w jednej chwili. Nigdzie nie zniknęły demony, które rozszarpywały stosunki Rosji i Polski w niedawnej przeszłości. Teraz są w anabiozie. Jednak rozlegnie się gong i wszyscy śpiący się obudzą _ - wskazuje dziennik.

_ - Moskowskij Komsomolec _ odnotowuje również, że w _ Rzeczypospolitej nadal szaleje polsko-polsko wojna _. _ Stronnicy Kaczyńskiego serdecznie nie znoszą zwolenników Tuska. I odwrotnie. Tak się złożyło, że relacje z Rosją stały się kartą przetargową w polskiej wewnątrzpolitycznej rozgrywce _ - pisze dziennik.

Czytaj w Money.pl

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz