Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska ekspedycja zbadała kanion Colca w Peru

0
Podziel się:

Polscy naukowcy zbadali unikalną w skali światowej strefę geologiczną i
biologiczną kanionu rzeki Colca w Peru. Był to ostatni etap kompleksowego rozpoznania i
dokumentowania obszaru, poprzedzający nadanie temu rejonowi statusu parku narodowego.

Polscy naukowcy zbadali unikalną w skali światowej strefę geologiczną i biologiczną kanionu rzeki Colca w Peru. Był to ostatni etap kompleksowego rozpoznania i dokumentowania obszaru, poprzedzający nadanie temu rejonowi statusu parku narodowego.

Strefę badało jedenastu naukowców z: Akademii Górniczo Hutniczej, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu Śląskiego, Głównego Instytutu Górnictwa i Uniwersytetu im. Kochanowskiego w Kielcach.

Prace prowadzono od 2003 roku, a ich celem było skompletowanie dokumentacji koniecznej do ustanowienia parku narodowego na obszarze Colca - Dolina Wulkanów - Źródła Amazonki. O wyjątkowości rejonu świadczy m.in. duża różnorodność formacji skalnych oraz form rzeźby.

Ten unikalny obszar został spopularyzowany w świecie przez polskich kajakarzy z krakowskiej wyprawy "Canoandes'79", którzy w 1981 roku jako pierwsi przepłynęli najgłębszy kanion świata. Obecnie ten rejon odwiedza ponad 200 tysięcy turystów rocznie.

Colca znajduje się około 100 km na północny zachód od miasta Arequipa. Ściany kanionu wznoszą się z lewej strony na ponad 3200 m nad poziom rzeki, a z prawej - na 4200 m, co czyni go najgłębszym na świecie. Jest dwukrotnie głębszy od Wielkiego Kanionu Kolorado w USA. Dno kanionu przypomina krajobraz księżycowy, pokryty głazami i pozbawiony jakiejkolwiek roślinności. (PAP)

(więcej w Serwisie Naukowym PAP)

szz/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)