Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska i Mołdawia powołały forum integracji europejskiej

0
Podziel się:

Szef MSZ Radosław Sikorski oraz
wicepremier, minister spraw zagranicznych i integracji
europejskiej Mołdawii Andrei Stratan podpisali w piątek w
Kiszyniowie deklarację o powołaniu polsko-mołdawskiego forum
integracji europejskiej.

Szef MSZ Radosław Sikorski oraz wicepremier, minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii Andrei Stratan podpisali w piątek w Kiszyniowie deklarację o powołaniu polsko-mołdawskiego forum integracji europejskiej.

Deklaracja wiąże się z inicjatywą wzmocnienia wschodniego wymiaru Europejskiej Polityki Sąsiedztwa (EPS), czyli Partnerstwa Wschodniego.

Sikorski podkreślał na wspólnej konferencji prasowej z mołdawskim wicepremierem, że Partnerstwo Wschodnie jest ofertą konkretnej i praktycznej współpracy UE z Mołdawią.

Inicjatywa przewiduje stworzenie forum regionalnej współpracy 27 państw UE z jej pięcioma sąsiadami wschodnimi: Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Azerbejdżanem i Armenią oraz - na poziomie technicznym i eksperckim - z Białorusią.

Minister zaznaczył, że Polska popiera europejskie aspiracje Mołdawii. Podkreślił, że Partnerstwo nie ma być alternatywą dla integracji. "Partnerstwo Wschodnie ma na celu pomoc krajom, które chcą w nim uczestniczyć, aby przybliżyć się do standardów UE, a wypełnienie standardów może prowadzić do członkostwa i w tym sensie uważamy, że to jest ważna inicjatywa, która pomoże tym krajom, także Mołdawii" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Sikorski oświadczył, że Partnerstwo jest jednym z najważniejszych pól aktywności gabinetu Donalda Tuska na forum międzynarodowym, a Mołdawia jest jego kluczowym członkiem.

Wyraził nadzieję, że kraj ten będzie w pełni korzystał z możliwości, które daje mu uczestnictwo w tej inicjatywie, i jednocześnie będzie dzięki niej bliżej współpracował z UE. Stwierdził, że Polska nie tylko życzy wszystkiego, co najlepsze na drodze Mołdawii do UE, ale też oferuje jej praktyczną współpracę.

Partnerstwo Wschodnie - mówił szef polskiej dyplomacji - będzie intensyfikacją Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Spodziewamy się - dodał - że pomoże zliberalizować procedury wizowe, a w konsekwencji doprowadzi do bezwizowego przepływu osób między UE a krajami, które w nim uczestniczą.

Sikorski pytał też mołdawskiego wicepremiera, czego jego kraj oczekuje w ramach inicjatywy Partnerstwa Wschodniego, bo - jak zaznaczył - jesteśmy gotowi zmodyfikować i dopasować tę ofertę do konkretnych wymagań.

Stratan ocenił, że Partnerstwo zbliża Mołdawię do UE i umożliwia jej lepszy dialog ze Wspólnotą. Podkreślił, że podpisanie deklaracji jest kolejnym dowodem na to, że Polska wspiera aspiracje europejskie jego kraju oraz pozytywne przemiany w Moładawii.

Partnerstwo Wschodnie ma być wykorzystywane do realizacji konkretnych, ambitnych celów; chodzi o dążenie do ruchu bezwizowego z objętymi inicjatywą sąsiadami oraz stworzenie "pogłębionej" strefy wolnego handlu, obejmującej usługi i artykuły rolne.

Ponadto forum ma ułatwić zawieranie umów o współpracy z poszczególnymi krajami sąsiedzkimi, na wzór tej, którą obecnie KE negocjuje z Ukrainą.

Wizyta polskiego szefa dyplomacji w Mołdawii jest pierwszą w 16- letniej historii stosunków dwustronnych. "To naprawdę już najwyższy czas. Jest to po prostu uznanie, że stabilność Mołdawii, jej integralność terytorialna i jej europejski kierunek są w interesie Europy i interesie Polski" - mówił minister.

Sikorski rozmawiał też z prezydentem Mołdawii Vladimirem Voroninem oraz premier Zinaidą Greceanii.

Spotkał się także z przedstawicielami partii opozycyjnych oraz mołdawską Polonią. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)