Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska jest bezpieczna w zakresie zaopatrzenia w ropę naftową

0
Podziel się:

Polska jest stosunkowo bezpieczna pod względem zaopatrzenia w ropę naftową i
paliwa płynne oraz ma możliwości organizacji dostaw w razie kryzysu - wynika w raportu otwarcia nt.
bezpieczeństwa energetycznego Polski 2010 przygotowanego przez Instytut Kościuszki.

Polska jest stosunkowo bezpieczna pod względem zaopatrzenia w ropę naftową i paliwa płynne oraz ma możliwości organizacji dostaw w razie kryzysu - wynika w raportu otwarcia nt. bezpieczeństwa energetycznego Polski 2010 przygotowanego przez Instytut Kościuszki.

Raport został zaprezentowany we wtorek wieczorem podczas V Forum Energetycznego w Sopocie.

Prezes Instytutu Kościuszki Izabela Albrycht powiedziała PAP, że raport jest nowatorskim i autorskim pomysłem na regularny monitoring stanu bezpieczeństwa energetycznego kraju. Obecnie indeks obejmuje dwa sektory energetyki: ropę naftową i paliwa płynne oraz gaz ziemny. Jak zapewniła, raport zostanie rozszerzony także o elektroenergetykę. W przyszłości takie raporty mogłyby powstawać także dla innych krajów UE.

Według raportu, wskaźnik bezpieczeństwa energetycznego pod względem zaopatrzenia w ropę naftową i paliwa płynne za rok 2009 wynosi 0,7117. W zakresie zaopatrzenia w gaz ziemny wskaźnik za rok 2009 jest niższy i wynosi 0,2931. Albrycht poinformowała, że optimum jest 1.

Raport zwraca uwagę, że zapasy ropy naftowej i paliw płynnych w Polsce przekraczają wymagane minima. Możliwy jest także szybki dostęp do zapasów interwencyjnych aż do 55. dnia kryzysu. Później, w wyniku ograniczonych możliwości odbioru ropy i paliw, popyt byłby zaspokojony w około 45 proc.

Przepustowość baz i terminali lądowych jest wystarczająca w stosunku do ewentualnych potrzeb w czasie kryzysu. Według raportu, niewystarczająca jest natomiast przepustowości morskich terminali paliw.

Albrycht wyjaśniła, że niski wskaźnik w zakresie zaopatrzenia w gaz ziemny wynika m.in. ze złej struktury importu, "nie ma kontraktów krótkoterminowych, a takie też powinny być podpisywane". W zakresie gazu ziemnego raport zwraca uwagę, że "aż 91 proc. gazu importowanego do Polski pochodzi ze wschodu, ale istotną rolę w dywersyfikacji źródeł dostaw gazu może mieć budowa terminala LNG w Świnoujściu".

W ub. roku wydobycie krajowe gazu ziemnego wyniosło 4,1 mld m sześc., co stanowiło 31 proc. krajowego zapotrzebowania w gaz ziemny. Autorzy raportu podkreślają, że rynek gazu ziemnego w Polsce jest zmonopolizowany na wszystkich odcinkach łańcucha dostaw.

Prezes Instytutu Kościuszki powiedziała, że Raport Bezpieczeństwa Energetycznego ma służyć corocznej ocenie stanu bezpieczeństwa Polski w zakresie energetyki, na wzór indeksu Łatwości Prowadzenia Interesów (Ease of Doing Business Index opracowany przez Bank Światowy) czy Indeksu Percepcji Korupcji (Corruption Perceptions Index, CPI publikowanego przez Transparency International).

Autorami raportu są eksperci Janusz Kowalski i Aleksander Zawisza.

W V Forum Energetycznym w Sopocie uczestniczy kilkaset osób z Europy Środkowej i pozostałych krajów UE oraz USA, Azji i Rosji. Spotkanie zakończy się w środę.

Patronat nad forum objęła Polska Agencja Prasowa.(PAP)

Bożena Leszczyńska (PAP)

bls/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)