Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska może przyjąć uchodźców z Libii

0
Podziel się:

Chodzi o kilkanaście osób z ponad 800, które uciekły na Maltę. Tunezyjczykom z Lampedusy mówimy nie.

Polska może przyjąć uchodźców z Libii
(kprm.gov.pl)

Nasz kraj jest gotowy przyjąć kilkunastu spośród ponad 800 uciekinierów, którzy przebywają na Malcie. W grę nie wchodzi natomiast przyjazd do Polski Tunezyjczyków przebywających na włoskiej wyspie Lampedusa - powiedział szef MSWiA Jerzy Miller.

*- *_ Mówimy o sześciu uchodźcach od dłuższego czasu, ale jesteśmy gotowi na rozmowy z odpowiednikami na Malcie, w świetle zmieniającej się sytuacji w tym państwie. Jeżeli Niemcy zadeklarowały, że przyjmą około 100 osób, to my mówimy o kilku-kilkunastu osobach _ - powiedział dziennikarzom Miller w Luksemburgu, gdzie uczestniczył w posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych państw UE.

Minister podkreślił, że imigranci z Libii, którzy dotarli na Maltę, uciekają z kraju objętego wojną domową i są to _ klasyczni uchodźcy _, którym zagraża utrata nawet życia w ich ojczystym kraju. - _ Dlatego mają prawo oczekiwać od Europejczyków pomocy humanitarnej i możliwości schronienia się na terenie Europy, tak długo jak będą w swoim stałym miejscu zamieszkania zagrożeni _ - powiedział Miller.

- _ Solidarność europejska w tych okolicznościach musi być bardzo konkretna. To nie mogą być tylko puste deklaracje. To musi być prawdziwa pomoc _ - podkreślił minister.

Polska, jak i inne kraje UE, nie zgadza się natomiast, by przyjąć z Włoch imigrantów z Tunezji, gdyż, jak wyjaśnił szef MSWiA, chodzi o inną kategorię imigrantów - imigrantów ekonomicznych, którzy _ szukają miejsca, gdzie się łatwiej żyje _. Szacuje się, że od początku roku dotarło ich na włoską wyspę Lampedusa ponad 20 tys. Zdaniem partnerów w UE powinni wrócić do Tunezji.

- _ Jesteśmy otwarci na tych, którzy przyjeżdżają do Europy jako obszaru swobody obywatelskiej i poszanowania praw, które są ważne dla nas, ale i dla tych, którzy chcą osiąść w Polsce, chcą się integrować. Natomiast nie jesteśmy otwarci na tych, którzy tylko i wyłącznie szukają miejsca pracy, zamiast budować te miejsca pracy u siebie _ - stwierdził polski minister.

Premier Silvio Berlusconi, który w sobotę odwiedził Lampedusę, porównał sytuację na wyspie do _ ludzkiego tsunami _. Rzym - wobec niechęci partnerów w UE w kwestii przyjmowania Tunezyjczyków z Lampedusy - zadeklarował, że będzie przyznawał tymczasowe prawo pobytu imigrantom, co pozwoli im przemieszczać się w całej strefie Schengen.

Natychmiast zaprotestowali sąsiedzi, a zwłaszcza Francja, Niemcy i Austria, zapowiadając, że wówczas przywrócą kontrole na granicach. Tłumaczą, że Włochy łamią porozumienie Schengen, przyznając wizy Tunezyjczykom, którzy nie mogą skorzystać ze statusu uchodźców, od kiedy w lutym upadł reżim Ben Alego.

Zdaniem Millera nie można mówić o izolacji Włoch, bo UE pomaga Rzymowi poprzez unijną agencję Frontex, która prowadzi operację kontroli statków. - _ Jest też pełna zgoda, że musimy pomóc Włochom w sytuacji, kiedy trzeba odwieźć z powrotem do Tunezji tych, którzy dość pochopnie przypłynęli na włoskie wyspy _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t136963.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/europa;nie;chce;uchodzcow;z;lampedusy,120,0,810360.html) Europa nie chce uchodźców z Lampedusy Tylko kilka krajów UE chce przyjąć Libijczyków znajdujących się na Malcie. Jeszcze większy problem stanowi 25 tys. Tunezyjczyków na włoskiej wyspie Lampedusa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t134634.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/w;libii;utknelo;800;tysiecy;cudzoziemcow,253,0,800253.html) W Libii utknęło 800 tysięcy cudzoziemców Do tej pory z ogarniętego wojna kraju zdołało uciec blisko 300 tysięcy ludzi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t133765.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/30;mln;euro;dla;libijskich;uchodzcow,146,0,788114.html) 30 mln euro dla libijskich uchodźców Tyle UE da na pomoc humanitarną dla ludzi i ewakuację z rejonów objętych walkami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)