Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
limity co2
10.07.2011 13:00

Polska nie ustąpi w sprawie limitów CO2

Zdaniem ministra środowiska Andrzeja Kraszewskiego UE chce narzucić normy, których Polska nie jest w stanie wypełnić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jsw.pl)

Mimo objęcia przez Polskę prezydencji, polskie stanowisko w sprawie redukcji emisji CO2 nie zmieni się - zapowiada minister środowiska Andrzej Kraszewski. Polska nie zgadza się na zapis dotyczący pośredniego celu UE, czyli redukcji o 25 procent w 2020 roku.

Minister Kraszewski zaznaczył, że polskie stanowisko w sprawie redukcji emisji CO2 przez UE nie zmieni się. W czerwcu, w przededniu objęcia prezydencji, Polska sprzeciwiła się przyjęciu wspólnego stanowiska ministrów środowiska UE, które zakładało zmniejszenie emisji do 2050 roku o 80 procent. W konkluzjach spotkania ministrów miał się znaleźć zapis dotyczący pośredniego celu - 25 procent redukcji w 2020 roku, czemu Polska jest przeciwna.

Minister podkreślił, że jako kraj zobowiązaliśmy się do realizacji celów redukcyjnych wynikających z unijnego pakietu 3x20 - pakietu klimatyczno-energetycznego UE przyjętego w 2008 roku. - _ Oznacza to 20-procentową redukcję emisji do roku 2020 i to jesteśmy w stanie wypełnić _ - zadeklarował Kraszewski.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t87195.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/polska;zaskarzy;pozwolenia;na;emisje;co2,203,0,819915.html) Polska zaskarży pozwolenia na emisje CO2
Przypomniał, że podwyższenie unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla zostało uzależnione od decyzji innych państw świata, jednak do tego jeszcze nie doszło. Kraszewski czeka na analizy Komisji Europejskiej, na podstawie, których będzie wiadomo, jakie skutki - dla każdego z osobna krajów członków Unii, a nie całej UE - miałby wyższy cel redukcyjny.

Unijna komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard jest za podwyższeniem unijnych zobowiązań do 30 procent, z czego 5 procent pochodziłoby z inwestycji UE poza jej granicami.

Chociaż polskie weto spotkało się z krytyką ze strony dyplomatów z innych krajów UE, Kraszewski sądzi, że Polska podczas prezydencji nie będzie miała problemu z różnicą między prezentowaniem stanowiska UE a własnymi poglądami.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t87198.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/limity;co2;przesadnie;wysrubowane,82,0,794962.html) Limity CO2 przesadnie wyśrubowane
- _ Chcielibyśmy, by Unia zaczęła tworzyć nowoczesną ochronę środowiska, która w mniejszym stopniu polega na tym, by chronić powietrze czy wodę. Inni w Unii już się z tym w zasadzie uporali, w Polsce mamy jeszcze trochę do zrobienia, ale teraz chodzi o to, by przenieść ochronę środowiska na inny poziom _ - wyjaśnił minister środowiska.

Polska zaskarżyła w piątek do Trybunału Sprawiedliwości UE decyzję KE dotyczącą limitów darmowych pozwoleń na emisje CO2 w przemyśle.

Pod koniec kwietnia KE przyjęła zasady obliczania liczby darmowych pozwoleń na emisje CO2 w przemyśle w latach 2013-2020. Wyznacznikiem będą tzw. benchmarki, czyli poziom emisji przy użyciu najnowocześniejszych technologii dostępnych w całej UE (a nie w poszczególnych krajach).

Zdaniem polskiego rządu, sprowadza się to do technologii z użyciem paliwa gazowego, podczas gdy w Polsce powszechnie stosowanym paliwem jest węgiel. Może to oznaczać, zwłaszcza dla Polski, znaczny wzrost kosztów w branżach energochłonnych, takich jak ciepłownictwo, sektor chemiczny, cementowy czy papierniczy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;przeciwny;unijnym;limitom;co2,145,0,870033.html) Pawlak przeciwny unijnym limitom CO2 Polska złożyła wczoraj skargę w Trybunale Sprawiedliwości UE na próbę narzucenia nam przez Brukselę limitów emisji CO2.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t95581.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/australia;wprowadza;podatek;od;emisji;co2,57,0,870201.html) Australia wprowadza podatek od emisji CO2 Rząd chce w ten sposób znacznie ograniczyć wydzielanie szkodliwych substancji do atmosfery.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t87198.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;mozna;handlowac;prawami;do;co2,191,0,819391.html) Będzie można handlować prawami do CO2 Sejm uchwalił dziś ustawę o handlu emisjami. Włączone lotnictwo.
Tagi: limity co2, polska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz