Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska otrzymała projekt umowy międzyrządowej

0
Podziel się:

Polski rząd otrzymał w piątek projekt umowy międzyrządowej ws. paktu
fiskalnego - poinformował PAP rzecznik polskiej prezydencji Konrad Niklewicz.

Polski rząd otrzymał w piątek projekt umowy międzyrządowej ws. paktu fiskalnego - poinformował PAP rzecznik polskiej prezydencji Konrad Niklewicz.

Niklewicz zaznaczył, że ze wstępnej analizy projektu wynika, iż dokument jest "inkluzywny", co oznacza, że jest otwarty na państwa, które chcą w nim uczestniczyć, a nie należą do strefy euro.

Rzecznik poinformował, że projekt będzie poddany głębokiej analizie przez polski rząd; zapoznał się z nim już m.in. minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

"Chcemy zauważyć, że praca nad nim rozpocznie się podczas polskiej prezydencji, ale z oczywistych względów będą one kontynuowane i zakończone podczas prezydencji duńskiej" - powiedział Niklewicz. Jak zaznaczył, jest to pierwszy projekt i będzie wymagał jeszcze dużo pracy.

Projekt przygotowany przez ekspertów i urzędników pracujących dla przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya w piątek został rozesłany do konsultacji do stolic zainteresowanych państw.

Ubiegłotygodniowy szczyt UE w Brukseli zakończył się zgodą na wzmocnienie dyscypliny eurolandu. Ponieważ zmianę traktatu UE zablokowała Wielka Brytania, nowe zasady mają być wdrożone umową międzyrządową "17" oraz państw spoza strefy euro, dla których cele nie muszą być wiążące do czasu przyjęcia wspólnej waluty. Do zawarcia umowy wraz z krajami strefy euro wstępnie gotowość zgłosiło 9 państw spoza eurostrefy, w tym Polska - czyli wszystkie kraje Unii z wyjątkiem Wielkiej Brytanii.

Chodzi o stworzenie "prawdziwej unii stabilności fiskalnej" w strefie euro, której nadrzędnym celem jest wzmocnienie zarządzania służące dyscyplinowaniu budżetów państw euro, jak zakłada przyjęta deklaracja przywódców "17". Głównym elementem "nowej umowy fiskalnej", o której debatowali przywódcy krajów Unii Europejskiej, ma być wzmocnienie dyscypliny poprzez wprowadzenie do konstytucji wszystkich państw euro tzw. złotej reguły fiskalnej. Zakłada ona, że roczny deficyt strukturalny nie przekracza 0,5 proc. nominalnego PKB.

Zgodnie z ustaleniami szczytu, Polska - dopóki nie wejdzie do strefy euro - nie będzie mogła brać udziału w głosowaniu sankcji dla państw eurolandu.

Podpisanie umowy międzyrządowej krajów strefy euro i reszty chętnych spoza niej ma nastąpić do marca przyszłego roku.

Na zmianę traktatu UE - co wymagało jednomyślności - nie zgodził się Londyn. Podczas przeciągających się na szczycie do godzin porannych negocjacji Londyn postawił Niemcom i Francji niemożliwe do spełnienia warunki: chciał prawa weta wobec unijnych przepisów dotyczących rynku usług finansowych, by chronić interesy londyńskiego City. (PAP)

ann/ son/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)