Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
08.09.2007 15:39

Polska Partia Pracy wystartuje w wyborach samodzielnie

Polska Partia Pracy (PPP) w październikowych wyborach parlamentarnych wystartuje samodzielnie. Jej członkowie deklarują, że chcą reprezentować najuboższą, skrzywdzoną w czasie ostatnich przemian część społeczeństwa. Liczą na 3-5 proc. poparcia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska Partia Pracy (PPP) w październikowych wyborach parlamentarnych wystartuje samodzielnie. Jej członkowie deklarują, że chcą reprezentować najuboższą, skrzywdzoną w czasie ostatnich przemian część społeczeństwa. Liczą na 3-5 proc. poparcia.

Przewodniczący PPP Bogusław Ziętek powiedział w sobotę PAP, że jego partia co prawda prowadziła rozmowy z innymi ugrupowaniami na temat zawiązania koalicji, ale z uwagi na przyspieszony termin wyborów nie uda się tego zrobić.

"W zbliżających się wyborach konieczne jest przedstawienie społeczeństwu autentycznie lewicowej i prospołecznej siły politycznej, która przeciwstawi się wyzyskowi, wykluczeniu społecznemu i łamaniu praw pracowniczych. Konieczny jest komitet wyborczy, który skupi reprezentację ludzi pracy i wrażliwą społecznie lewicę" - głosi przesłane w sobotę PAP stanowisko PPP.

Partia domaga się m.in. świeckiego charakteru państwa, popiera prawa kobiet, sprzeciwia się udziałowi polskich wojsk w misjach w Iraku i Afganistanie, a także rozmieszczeniu w Polsce elementów amerykańskiego systemu wojskowego.

Działacze PPP chcą tworzyć ugrupowanie, które programowo jest na lewo od LiD, o którym mówią, że "to nie lewica". Jak zapewniają, ich komitet wyborczy będzie otwarty na wszystkie środowiska lewicy gotowe współpracować z nimi w realizacji zamierzeń. PPP chce współpracować z tymi, którzy "nie godzą się na to, aby prawo do reprezentowania lewicy uzurpowali sobie ludzie i środowiska polityczne reprezentujące w rzeczywistości liberalne poglądy i którzy gotowi są w przyszłości tworzyć wspólny rząd z Platformą Obywatelską".

Polska Partia Pracy powstała na bazie znanego z radykalnych akcji - zwłaszcza w górnictwie - Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień '80". Do dzisiaj obie organizacje ściśle współpracują, najprężniej działając na Śląsku. Ziętek łączy funkcje szefa związku i partii. Jego zdaniem, związki zawodowe powinny wreszcie wykreować znaczącą siłę polityczną.

PPP zamierza wystawić swoich kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych. "Jesteśmy jedyną partią spoza układu parlamentarnego, która systematycznie startuje w wyborach w całym kraju" - mówi Ziętek. Jak tłumaczy, jego związek i partia nie są ulubieńcami mediów ze względu na radykalizm poglądów, dlatego PPP nie udało się dotychczas wprowadzić do parlamentu swoich przedstawicieli.

Ziętek podaje, że PPP liczy kilka tysięcy członków, liczebność "Sierpnia '80" nie jest ujawniana. (PAP)

kon/ hes/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz