Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska Platforma Tańca w 2014 r. odbędzie się w Lublinie

0
Podziel się

Najbliższa edycja Polskiej Platformy Tańca - czyli pokazy najciekawszych,
oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich
choreografów - odbędzie się w 2014 r. w Lublinie.

bEqsWewl

Najbliższa edycja Polskiej Platformy Tańca - czyli pokazy najciekawszych, oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów - odbędzie się w 2014 r. w Lublinie.

List intencyjny w sprawie organizacji Polskiej Platformy Tańca w 2014 r. podpisali we wtorek zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca Joanna Szymajda, prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz dyrektor Centrum Kultury w Lublinie Aleksander Szpecht.

"Polska Platforma Tańca to wydarzenie szczególne w skali kraju; to przegląd konkursowy najlepszych spektakli teatru tańca, które powstały w ciągu dwóch lat" - powiedziała Szymajda.

bEqsWewn

Polska Platforma Tańca - organizowany co dwa lata konkurs - ma na celu wyłonienie i promocję najciekawszych i oryginalnych produkcji realizowanych przez polskich artystów tancerzy i choreografów działających w dziedzinie tańca współczesnego i klasycznego.

Poprzednie trzy edycje Polskiej Platformy Tańca - w 2008 r. 2010 r. i 2012 r. - zorganizowało Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Art Stations Foundation.

Kolejne edycje ma organizować Instytut Muzyki i Tańca, w różnych miejscach Polski, we współpracy z lokalnie działającymi środowiskami artystów tańca i choreografów.

W 2014 r. Polska Platforma Tańca odbędzie się w dniach 7-9 listopada w Lublinie. Spektakle taneczne, które będą wtedy prezentowane, wybierze 10-osobowe jury, złożone m.in. z tancerzy, choreografów, teoretyków tańca.

bEqsWewt

Jak powiedziała Szymajda, podpisany we wtorek list intencyjny jest potwierdzeniem trwającej już od wielu lat współpracy między Instytutem Muzyki i Tańca a Centrum Kultury w Lublinie, gdzie funkcjonuje Lubelski Teatr Tańca.

Lubelski Teatr Tańca powstał w 2001 r. z inicjatywy Hanny Strzemieckiej, wieloletniego choreografa i dyrektora artystycznego zespołu; obecnie kierownictwo to sprawuje Ryszard Kalinowski.

Grupa ta, wywodząca się niezależnego ruchu studenckiego, z biegiem lat wypracowała własny styl tańca i obecnie jest jednym z wiodących zespołów tańca współczesnego w Polsce. Zespół wielokrotnie gościł na w różnych festiwalach w kraju i zagranicą m.in. w USA, Szwajcarii, Finlandii, Hiszpanii, Rosji.

Lubelski Teatr Tańca jest organizatorem Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie, jednego z najważniejszych w Polsce festiwali teatrów tańca, na którym prezentują się wybitne zespoły z Polski i całego świata.

bEqsWewu

Lubelski Teatr Tańca organizuje też Forum Tańca Współczesnego - cykl prezentacji spektakli, filmów, warsztatów i wykładów nt. tańca współczesnego.

Zespół podejmuje też liczne inicjatywy artystyczne i edukacyjne, mające na celu promocję tańca jako środka artystycznej wypowiedzi. Organizuje i realizuje programy edukacyjne dla dzieci i młodzieży, warsztaty tańca, wykłady, wystawy, rozmaite działania performatywne w przestrzeniach nieteatralnych. (PAP)

ren/ abe/

bEqsWewO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)