Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska policja w tym roku zatrzymała 13 poszukiwanych w całej Europie

0
Podziel się

W tym roku policjanci z wydziału poszukiwań KGP zatrzymali w Polsce 13 osób
poszukiwanych w Europie m.in. za międzynarodowy przemyt narkotyków i wymuszenia rozbójnicze. Z
kolei dzięki informacjom przekazanym zagranicznym policjantom zatrzymano 14 poszukiwanych.

bErihtqt

W tym roku policjanci z wydziału poszukiwań KGP zatrzymali w Polsce 13 osób poszukiwanych w Europie m.in. za międzynarodowy przemyt narkotyków i wymuszenia rozbójnicze. Z kolei dzięki informacjom przekazanym zagranicznym policjantom zatrzymano 14 poszukiwanych.

Wydział poszukiwań i identyfikacji osób działa w Biurze Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji. Jest to specjalny policyjny zespół zajmujący się m.in. w wymianie informacji i ścisłej współpracy z jednostkami poszukiwawczymi na terenie Polski i całej Europy.

"Dzięki temu funkcjonariusze zatrzymują najbardziej poszukiwanych i szczególnie niebezpiecznych przestępców, którzy szukają schronienia w różnych miejscach nie tylko na terenie naszego kraju, ale także całego kontynentu" - powiedział PAP Karol Jakubowski z KGP.

bErihtqv

Ten specjalny wydział wchodzi w skład Europejskiej Sieci Zespołów Poszukiwań Celowych. "Jednym z ich zadań jest ścisła współpraca z krajami członkowskimi sieci, aby szybciej i skuteczniej zatrzymywać tych, którzy ukrywają się przed organami ścigania. Błyskawiczna wymiana informacji jest kluczowym elementem współpracy przy zatrzymywaniu najbardziej poszukiwanych" - podkreślił Jakubowski.

W tym roku, dzięki międzynarodowej współpracy, policjanci wydziału poszukiwań KGP zatrzymali na terenie Polski 13 osób poszukiwanych min. za pobicie ze skutkiem śmiertelnym, gwałt, międzynarodowy przemyt narkotyków, wymuszenia rozbójnicze, fałszowanie dokumentów, a także osób poszukiwanych na terenie Europy za oszustwa na tak zwanego "wnuczka".

Z kolei dzięki informacjom zebranym przez funkcjonariuszy z komendy głównej a następnie przekazanym zagranicznym policjantom zatrzymano 14 poszukiwanych min. za zabójstwa, uprowadzenia dla okupu, międzynarodowy przemyt narkotyków, posiadanie broni palnej, fałszerstwa i oszustwa.

W ostatnim czasie, funkcjonariusze z KGP zajmowali się sprawą 34-letniego Tomoriego T. obywatela Serbii, który był poszukiwany po całej Europie w związku z podwójnym zabójstwem ze szczególnym okrucieństwem na terenie Węgier.

bErihtqB

"Do KGP dotarła informacja, że mężczyzna może znajdować się na terenie naszego kraju. Funkcjonariusze ustalili fałszywe tożsamości jakimi posługiwał się Tomori T. a także to, że mężczyzna nie przebywa już w Polsce tylko we Francji. Te dane przekazali kolegom z Węgier, ci z kolei przesłali je do Francji. Dzięki tej wymianie informacji Tomori T. został zatrzymany przez francuskich policjantów" - powiedział Jakubowski.

Innym przykładem pomiędzy europejskimi zespołami poszukiwawczymi była sprawa 26-letniego obywatela Niemiec. Alexander M. zdefraudował na terenie Niemiec duże sumy pieniędzy i aby uniknąć zatrzymania na fałszywych dokumentach przedostał się do Polski.

"Poszukiwacze ustalili, że 26-latek był DJ'em w kilku nocnych klubach w Warszawie, ale obecnie przybywa we Francji. Francuzi, po otrzymaniu informacji z Polski, zatrzymali Alexandra M., który teraz odpowie przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości" - powiedział Jakubowski. (PAP)

gdyj/ bos/

bErihtqW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)