Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska pomoże Ukrainie stworzyć urząd ds. integracji z UE

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk podpisze w piątek w
Kijowie list intencyjny ws. pomocy Polski przy tworzeniu na
Ukrainie instytucji rządowej przygotowującej tej kraj do
członkostwa w UE - poinformował PAP w czwartek szef UKIE Mikołaj
Dowgielewicz.

*Premier Donald Tusk podpisze w piątek w Kijowie list intencyjny ws. pomocy Polski przy tworzeniu na Ukrainie instytucji rządowej przygotowującej tej kraj do członkostwa w UE - poinformował PAP w czwartek szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz. *

Szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej dodał, że sam spotka się w poniedziałek w Kijowie z wicepremierem ds. integracji europejskiej Hryhorijem Nemyrią, żeby - jak powiedział - "już bardziej szczegółowo omówić te plany współpracy".

"Pan premier podpisze w piątek list intencyjny - bo premier jest także szefem Komitetu Integracji Europejskiej - z panią premier Julią Tymoszenko w sprawie pomocy ze strony polskiego rządu, a konkretnie UKIE, w tworzeniu odpowiednika naszego Urzędu na Ukrainie" - powiedział Dowgielewicz.

Dodał, że w tym liście zawiera się także przyrzeczenie sfinansowania przez polski rząd 10 rocznych stypendiów - po 17,5 tys. euro każde - w Kolegium Europejskim w Natolinie.

Polska pomoc - wyliczał Dowgielewicz - będzie dotyczyła m.in. opracowania struktury organizacyjnej nowego ukraińskiego urzędu, określenia kompetencji i zadań poszczególnych jednostek tej instytucji, a także wytyczenia długofalowego programu działania.

"Przekażemy im doświadczenia w dostosowywaniu prawa krajowego do prawa Unii Europejskiej, a także pomożemy utworzyć system pozyskiwania unijnych funduszy i wykorzystywania ich dla wsparcia administracji, na tworzenie struktur administracyjnych" - dodał.

Polsko-ukraińska współpraca będzie obejmowała też staże i wizyty studyjne przedstawicieli ukraińskiej administracji w polskim Urzędzie oraz w innych jednostkach administracji w Polsce, a także "szkolenia bardziej polityczne", dotyczące sposobu prowadzenia politycznego dialogu ze stroną unijną i utrzymywania kontaktów z Komisją Europejską.

Jak powiedział Dowgielewicz, takie szkolenia uczyłyby ważnych aspektów praktycznych: "w jaki sposób +ugryźć+ te wszystkie zawiłości instytucji Unii Europejskiej; procedur; tego kto jest kim w Unii; jakie są sekwencje wydarzeń".

Szef UKIE zapowiedział też przygotowanie planu szkoleń w dziedzinie przygotowań do negocjacji akcesyjnych nie tylko dla nowej agencji, ale dla całej ukraińskiej administracji.

Dowgielewicz dodał, że Polska już przygotowała tłumaczenia na język ukraiński wszystkich dokumentów dotyczących procesu koordynacji polityki europejskiej w Polsce. "Wszystko co jest na papierze, możemy im od razu dać, żeby im pomóc w koordynacji przygotowań do członkostwa" - podkreślił szef UKIE.

Poinformował, że w Urzędzie powołano specjalny zespół, który będzie się zajmować współpracą z Ukrainą. Na jego czele stoi były wieloletni podsekretarz stanu w UKIE Tadeusz Kozek, mający doświadczenie zarówno w sprawach funduszy, jak i w sprawach związanych z koordynacją polityki europejskiej.

"To jest polska oferta dla naszych partnerów na Ukrainie" - podkreślił szef UKIE.

Zdaniem Dowgielewicza, Polska jak mało który kraj może Ukraińcom doradzać jak się przygotowywać do członkostwa w Unii, bo - jak mówił - jesteśmy dużym krajem, który niedawno wchodził do UE, sąsiadujemy z Ukrainą i łączy nas strategiczne partnerstwo, a także znamy priorytety Ukrainy i jej mocne strony.(PAP)

bba/ ura/ rad

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)