Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska prezydencja w UE: Filmy, koncerty w ramach promocji za granicą

0
Podziel się:

Filmy o roli muzyki rockowej w czasach komunizmu oraz o polskich
obyczajach, festiwale, koncerty, spotkania autorskie promujące twórczość Czesława Miłosza oraz
Karola Szymanowskiego, występ teatralny - tak Polska podczas swojej prezydencji w UE będzie
promowała swoją kulturę m.in. w Pekinie czy Moskwie.

Filmy o roli muzyki rockowej w czasach komunizmu oraz o polskich obyczajach, festiwale, koncerty, spotkania autorskie promujące twórczość Czesława Miłosza oraz Karola Szymanowskiego, występ teatralny - tak Polska podczas swojej prezydencji w UE będzie promowała swoją kulturę m.in. w Pekinie czy Moskwie.

Program kulturalny w ramach polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej, które rozpocznie się 1 lipca 2011 roku, ma być realizowany w kraju oraz w wybranych miejscach za granicą. Polska będzie promowała swoją kulturę w 10 stolicach: Pekinie, Tokio, Japonii, Mińsku, Kijowie, Moskwie, Londynie, Berlinie, Madrycie, Paryżu i Brukseli.

Wiceminister kultury Monika Smoleń powiedziała PAP, że prezydencja to znakomita okazja to pokazania bogactwa polskiej kultury za granicą. "Taki program może wpłynąć na większą widoczność i ekspansję różnych wydarzeń kulturalnych związanych z naszym krajem" - dodała.

W 10 stolicach ma być realizowanych pięć takich samych projektów. Dwa z nich będą związane z promowaniem dorobku Czesława Miłosza oraz Karola Szymanowskiego, gdyż rok 2011 ma być właśnie rokiem tych dwóch wybitnych twórców. W przyszłym roku przypada 100. rocznica urodzin Miłosza.

Do projektu popularyzującego poezję i literaturę Miłosza mają być zaproszeni twórcy, artyści z różnych krajów świata, którzy w swoich językach będą recytować jego utwory. Podobnie ma być z promocją muzyki Szymanowskiego. W koncertach będą brali udział zarówno polscy, jak i zagraniczni muzycy.

Podczas polskiej prezydencji będzie realizowany także projekt teatralny - Planeta Lem. Specjalnie przygotowany z okazji naszego przewodnictwa spektakl związany z tematyką polską będzie wystawiany w plenerze w każdej z 10 stolic.

Ministerstwo przygotowuje również serię filmów dokumentalnych, dzięki którym obywatele innych krajów będą mogli poznać historię naszego kraju oraz specyfikę polskiego społeczeństwa.

Pierwszy film pt. "Beats of freedom" ma pokazać - jak powiedziała Smoleń - w jaki sposób muzyka lat 70. oraz 80. pomagała w wyrażaniu uczuć i emocji, które tkwiły w społeczeństwie. Kolejne filmy mają dotyczyć alpinizmu, obyczajów polskich oraz zabawek. Będzie można je obejrzeć w Instytutach Polskich, a w niektórych krajach także w kinach.

Mottem programu kulturalnego ma być hasło "I culture". Razem z firmą Google przygotowywany jest pomysł umieszczenia tego hasła w internecie na stronach wybranych krajów.

Oprócz tych pięciu flagowych projektów przygotowywane będą także inne imprezy kulturalne. W Madrycie będzie można obejrzeć wystawę polskiej fotografii, w Berlinie wystawę pt. "Polska-Niemcy - 1000 lat sąsiedztwa", w innych miastach ma być zaprezentowana polska sztuka współczesna.

Warszawa będzie miejscem, gdzie oficjalnie polska prezydencja zostanie zainaugurowana. Na ten dzień zaplanowane jest m.in. kilka koncertów w różnych miejscach w stolicy z różnorodną muzyką. Główna scena umieszczona będzie przed Pałacem Kultury. Wiceminister powiedziała, że prowadzone są rozmowy z Krzysztofem Pendereckim i zespołem Radio Head na temat wspólnego koncertu. Dodała jednak, że jest za wcześnie, by mówić o konkretach. Przyznała również, że jest pomysł, by powstał specjalny utwór muzyczny na okoliczność polskiej prezydencji.

Jednym z najważniejszych punktów programu kulturalnego w kraju będzie kilkudniowy Europejski Kongres Kultury, który zaplanowany jest na połowę września 2011 r. we Wrocławiu. Smoleń powiedziała, że na kongresie będzie można zarówno wziąć udział w dyskusji na tematy związane np. z przenikaniem się kultur i religii, jak i obejrzeć filmy z różnych krajów europejskich.

Ministerstwo planuje zorganizowanie podczas kongresu spotkania Soul For Europe, czyli organizacji europejskiej skupiającej polityków oraz ludzi zajmujących się kulturą. Tematem spotkania ma być rola kultury w strategii unijnej oraz przyszłości projektu Europejska Stolica Kultury.

Smoleń zaznaczyła, że imprezy kulturalne będą odbywały się także w wielu innych miastach. W Krakowie organizowane jest spotkanie "Informal Feature Meeting", czyli instytucji, która zajmuje się sztukami scenicznymi oraz festiwal "Onsound" poświęcony prezydencji.

Ministerstwo Kultury podczas polskiej prezydencji skupi się także na dyskusji merytorycznej, prowadzonej w ramach grup roboczych rad programowych. Smoleń podkreśliła, że prace merytoryczne będą przebiegały w ramach trzech grup. Pierwsza ma dotyczyć bezpośrednio kultury, druga spraw audiowizualnych, a trzecia ma zająć się prawem autorskim.

Wiceminister dodała, że Polska będzie chciała zwrócić uwagę na temat dotyczący kultury jako czynnika innowacji społecznych. "Będziemy chcieli powiedzieć, że inwestycje w kulturę są ważne nie tylko dla wzmocnienia tożsamości, dialogu kulturowego, ale także dla rozwoju społeczeństwa kreatywnego, innowacyjnego oraz tolerancyjnego" - powiedziała Smoleń.

Wiceminister uważa, że pozytywny efekt tej dyskusji, może przyczynić się do przeznaczenia większej puli pieniędzy na kulturę w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Dodała, że Polska będzie chciała poddać pod dyskusję także m.in. kwestię dotyczącą cyfryzacji kin oraz przyszłości programów wspólnotowych. (PAP)

joko/ par/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)