Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska promuje europejską bibliotekę cyfrową Europeana

0
Podziel się:

Ponad 30 krajów, w tym Polska, bierze udział w programie Europeana
Awareness, promującym europejską bibliotekę cyfrową Europeana. W maju w Warszawie odbędzie się
konkurs mający na celu zachęcenie do korzystania ze zbiorów Europeany.

Ponad 30 krajów, w tym Polska, bierze udział w programie Europeana Awareness, promującym europejską bibliotekę cyfrową Europeana. W maju w Warszawie odbędzie się konkurs mający na celu zachęcenie do korzystania ze zbiorów Europeany.

Europeana to portal gromadzący materiały cyfrowe z różnego rodzaju europejskich instytucji kultury - bibliotek, archiwów i muzeów. Po wejściu na stronę www.europeana.eu można przeszukiwać zbiory europejskiego dziedzictwa kulturowego.

"Europeana to ogromny projekt. Jego ideą nadrzędną jest tworzenie centralnego miejsca w sieci, w którym skupia się zdigitalizowane europejskie dziedzictwo" - mówił podczas spotkania prasowego w holenderskim Instytucie Sound and Vision Erwin Verbruggen z działu Research & Development.

Instytut Sound and Vision to jedna z instytucji, która udostępnia krajowe zbiory poprzez Europeanę.

"Europeana jest czymś w rodzaju konglomeratu europejskich instytucji, których materiały są udostępniane na portalu. Idealnie byłoby, aby każdy instytut zajmujący się w Europie kulturą miał swoje materiały na Europeanie" - przekonywał Verbruggen. Jego zdaniem połączone w ten sposób kolekcje pozwalają na łatwe zapoznawanie się z europejską historią i kulturą.

Pierwszą akcją promującą Europeanę w Polsce będzie tzw. hackaton zaplanowany na 26 i 27 maja. Będzie to konkurs dla programistów internetowych z Europy Środkowej i Wschodniej. Organizatorami spotkania jest Fundacja Europeana i Narodowy Instytut Audiowizualny.

Rejestracja uczestników trwa do 13 maja. Ze wszystkich zarejestrowanych osób wybranych zostanie 35 uczestników, którzy uzyskają dostęp do ponad 20 milionów cyfrowych obiektów dziedzictwa kulturowego Europy - obrazów, fotografii, druków, materiałów audiowizualnych. Ich zadaniem będzie zaprogramowanie, podczas 48-godzinnego maratonu, aplikacji internetowych bazujących na zasobach Europeany - np. takich, które umożliwią przeniesienie zasobów na telefony, tablety czy smartphony.

Kolejnym wydarzeniem, mającym promować digitalizację, będzie planowana na 2013 rok zbiórka pamiątkek z czasów transformacji lat 1989-92. Organizowana w kilku polskich miastach przez Narodowy Instytut Audiowizualny akcja ma zakończyć się zdigitalizowaniem materiałów i udostępnieniem ich w sieci. Akcja odbędzie się też m.in. w Niemczech, na Litwie, w Słowacji i Czechach.

Portal Europeana, który rozpoczął działalność w 2008 roku, udostępnia obecnie ok. 19 milionów zdigitalizowanych obiektów. Niektóre z nich są znane na całym świecie, jak np. dzieło Izaaka Newtona o zasadach dynamiki, rysunki Leonarda da Vinci, obraz Jana Vermeera "Dziewczyna z perłą" lub obiekty dotyczące muru berlińskiego.

W Europeanie swoje zbiory prezentują m.in. British Library w Londynie, Rijksmuseum w Amsterdamie i Luwr w Paryżu.

Z Amsterdamu Agata Zbieg (PAP)

agz/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)