Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska proponuje zmianę stawki VAT na e-książki

0
Podziel się

Na październikowym szczycie Unii Europejskiej ma zostać poruszony temat obniżki VAT na książki w formie elektronicznej.

Polska proponuje zmianę stawki VAT na e-książki
(Saniphoto/Dreamstime)
bEpGrQZh

Polska proponuje UE obniżenie VAT na e-książki i chce, by temat ten został włączony do programu unijnego szczytu pod koniec października - poinformował dziś w Brukseli minister ds. administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Zdaniem ministra VAT na e-książki powinien być taki sam, jak na książki papierowe. _ - Chcemy, aby nastąpiło wyrównanie między światem niecyfrowym a cyfrowym _ - powiedział Boni.

Zmiana unijnej dyrektywy o VAT wymaga zgody wszystkich krajów Unii. Boni przyznał, że wśród państw członkowskich są podzielone zdania na temat polskiej propozycji. Inicjatywę tę najsilniej popiera Francja. Polska chce, by do dyskusji na ten temat doszło na październikowym szczycie Unii, poświęconym agendzie cyfrowej albo na Radzie grudniowej, dotyczącej spraw podatkowych. _ - Cel to uzyskanie przełomu i decyzji w tej sprawie _ - powiedział Boni.

bEpGrQZj

Zdaniem ministra należy rozważyć również obniżenie VAT-u na elektroniczne wydania prasy. - _ Będziemy przekonywać kraje UE i Komisję Europejską, by nowe rozwiązania dotyczące cyfrowych treści i ich opodatkowania można było stosować szerzej _ - powiedział.

Na piątkowym spotkaniu w Stałym Przedstawicielstwie RP w Brukseli z udziałem m.in. Boniego, prezesa Izby Wydawców Prasy Wiesława Podkańskiego i prezesa Gremi Media Grzegorza Hajdarowicza uzgodniono, że powstanie grupa robocza, która przeanalizuje rozwój rynku e-książek i możliwości rozwoju e-prasy pod kątem opodatkowania treści, zamieszczanych w internecie.

Eurodeputowany PO Krzysztof Lisek zaproponował, by w grudniu zorganizować w Parlamencie Europejskim wysłuchanie publiczne, poświęcone opodatkowaniu treści cyfrowych. - _ Zarówno Polska mogłaby przedstawić tam swój pogląd, jak i moglibyśmy wysłuchać argumentów partnerów europejskich _ - powiedział.

Zgodnie z dyrektywą unijną, państwa członkowskie UE mogą stosować obniżoną stawkę VAT na książki czy czasopisma zapisane na nośnikach fizycznych (czyli drukowanych lub np. wydawanych na dyskach czy taśmach). Przepisy te nie przewidują takiej możliwości wobec e-booków czy e-gazet, które traktowane są jako usługa świadczona drogą elektroniczną. W konsekwencji niemal w całej Europie obowiązuje wyższy VAT na książkę elektroniczną niż na papierową. W Polsce książki drukowane objęte są obniżoną, 5-procentową stawką VAT. Natomiast w odniesieniu do książek przesyłanych przez internet obowiązuje podstawowa stawka VAT, która wynosi 23 procent.

bEpGrQZp

Czytaj więcej w Money.pl

bEpGrQZK
prawo podatkowe
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)