Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska przegrała przed Trybunałem UE ws. mikroorganizmów genetycznie modyfikowanych

0
Podziel się:

#
dochodzi stanowisko resortu środowiska
#

# dochodzi stanowisko resortu środowiska #

19.12. Bruksela (PAP) - Polska nie wdrożyła w pełni unijnej dyrektywy z 2009 r. dotyczącej działań związanych z mikroorganizmami modyfikowanymi genetycznie - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE, uznając częściowo zarzuty Komisji Europejskiej przeciwko Polsce.

Za uchybienia te Polska nie poniesie jednak kary finansowej.

Komisja zarzucała Polsce, że nie podjęła odpowiednich działań, aby ograniczyć możliwe zagrożenia dla zdrowia człowieka oraz środowiska, wynikające ze stosowania mikroorganizmów modyfikowanych genetycznie.

Modyfikacja genetyczna mikroorganizmów, hodowanie ich kultur, składowanie, transport, niszczenie lub używanie w jakikolwiek inny sposób może wiązać się z narażeniem ludzi i środowiska na ryzyko. Dlatego unijna dyrektywa z 2009 r. zobowiązała kraje UE do dopilnowania, aby przedsięwzięto wszelkie kroki, mające chronić przed takim ryzykiem. Jednak - zdaniem Komisji - sposób wdrożenia dyrektywy przez Polskę "nie zapewnił opanowania wszelkich możliwych zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska".

"Dla przykładu: Polska nie wprowadziła wymogu zgłaszania właściwym organom krajowym przypadków, gdy w zakładach, w których w przeszłości prowadzono pewne działania związane z mikroorganizmami zmodyfikowanymi genetycznie, znów prowadzi się takie działania" - argumentowała KE.

Polskie władze broniły się, twierdząc m.in., że cel dyrektywy został osiągnięty przez funkcjonujący już polski system powiadamiania. Oceniały również, iż dyrektywa nie zobowiązuje państw członkowskich do zagwarantowania, by kolejne zamknięte użycie organizmów modyfikowanych genetycznie mogło przebiegać bez dalszego powiadamiania odpowiednich organów o takich działaniach. Zdaniem Trybunału Polska błędnie zinterpretowała zapisy dyrektywy.

Wiceminister Janusz Zaleski w komentarzu dla PAP podkreślił, że istniejące przepisy o organizmach genetycznie modyfikowanych "skutecznie zapobiegają ewentualnemu negatywnemu wpływowi takich organizmów na zdrowie ludzi i środowisko". Wyjaśnił, że ustawa przewiduje konieczność uzyskania zgody ministra środowiska na działania z GMO, w tym z mikroorganizmami genetycznie modyfikowanymi (GMM). "Zgoda ta wymagana jest także przy ponowieniu pracy z GMM" - zaznaczył wiceminister.

Wyrok oznacza, że Polska - jeśli jeszcze tego nie uczyniła - musi zmienić swoje przepisy, aby w pełni wdrożyć dyrektywę. Niezastosowanie się do orzeczenia grozi kolejnym pozwem i wnioskiem o karę finansową.

Zaleski poinformował, że projekt nowelizacji ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych, który dokonuje zmian wynikających z potrzeby usunięcia naruszenia objętego skargą KE, został przygotowany przez resort i przekazany pod obrady Komitetu Rady Ministrów.(PAP)

awi/ mick/ mki/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)