Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska sprzedała Japonii 4 mln jednostek emisji CO2

0
Podziel się:

Polska sprzedała w czwartek 4 mln jednostek emisji CO2 japońskiej agencji
rządowej NEDO. Umowę podpisał w Cancun w Meksyku wiceminister środowiska Janusz Zaleski, który
uczestniczy w 16. Konferencji Klimatycznej ONZ - poinformowała PAP rzeczniczka ministra środowiska
Magda Sikorska.

Polska sprzedała w czwartek 4 mln jednostek emisji CO2 japońskiej agencji rządowej NEDO. Umowę podpisał w Cancun w Meksyku wiceminister środowiska Janusz Zaleski, który uczestniczy w 16. Konferencji Klimatycznej ONZ - poinformowała PAP rzeczniczka ministra środowiska Magda Sikorska.

To kolejna umowa na sprzedaż polskich nadwyżek jednostek emisji CO2. Nie podano kwoty transakcji, jedynie liczbę sprzedanych jednostek. Nabywcą jest Japońska Organizacja Rozwoju Nowych Energii i Technologii Przemysłowych.

Pieniądze uzyskane z transakcji trafią na ocieplanie budynków użyteczności publicznej, przez co zaoszczędzona zostanie energia. Konkurs na działania termomodernizacyjne zostanie ogłoszony w I kwartale 2011.

W ocenie ministra środowiska Andrzeja Kraszewskiego, Polska podpisując umowę z rządową japońską agencją gwarantuje nam umocnienie pozycji wiarygodnego partnera handlowego. "Nadal prowadzimy rozmowy z chętnymi do zakupu naszych zielonych jednostek emisji, bo dzięki temu kierujemy duży strumień pieniędzy na inwestycje proekologiczne i jednocześnie wspierające modernizacje naszej energetyki - do tej pory zarobiliśmy ponad 80 mln euro na tego typu transakcjach" - powiedział Kraszewski.

To już piąta, po transakcjach zawartych z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju działającym w imieniu rządu Hiszpanii, oraz Irlandii i dwoma prywatnymi podmiotami japońskimi, umowa na sprzedaż nadwyżki AAU, która powiększa kapitał Polski do inwestowania w projekty w zakresie poprawy efektywności energetycznej.

Polska, ze swą trzecią co do wielkości nadwyżką jednostek emisji na świecie (ok. 500 mln jednostek na lata 2008-2012 - po Rosji i Ukrainie), wciąż prowadzi intensywne negocjacje z potencjalnymi kontrahentami zainteresowanymi zakupem jednostek emisji AAU.

Japońska Organizacja Rozwoju Nowych Energii i Technologii Przemysłowych (NEDO) jest agencją rządową odpowiedzialną za zakup jednostek emisyjnych od partnerów zagranicznych w imieniu rządu japońskiego w ramach rządowego "Programu Zakupu Uprawnień zgodnie z Mechanizmami Protokołu z Kioto". Agencja ta jest instytucją podlegającą japońskiemu Ministerstwu Gospodarki (METI).

Środki pochodzące z umów sprzedaży jednostek AAU w ramach polskiego Systemu Zielonych Inwestycji (GIS) mogą być przeznaczane na dofinansowanie inwestycji w formie dotacji. Ich uzupełnieniem mogą być pożyczki ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fundusz jest Krajowym Operatorem Systemu GIS i zarządza realizacją wszystkich czterech programów priorytetowych. Środki w ramach transakcji są umieszczane na wyodrębnionym rachunku klimatycznym.

Polska zredukowała emisje gazów cieplarnianych w porównaniu z rokiem 1988 (rok bazowy dla Polski zgodnie z Protokołem z Kioto) o 30 proc. wobec zobowiązań z Protokołu wynoszących 6 proc. W tym samym czasie PKB w Polsce zwiększył się o 70 proc. Nadwyżka jednostek AAU jaką posiada Polska jest przede wszystkim wynikiem trudnej i kosztownej restrukturyzacji polskiej gospodarki przeprowadzonej po 1990 roku ale także działań na rzecz środowiska. Działania były możliwe dzięki ustanowieniu kompleksowego systemu finansowania ochrony środowiska oraz w dalszej kolejności sprawnemu dostosowywaniu naszych krajowych wymogów do prawa unijnego.(PAP)

ago/ drag/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)