Notowania

wiadomości
22.01.2014 18:52

Polska wśród kluczowych importerów portugalskich towarów

Polska jest jednym z dziewięciu głównych europejskich rynków dla portugalskiego eksportu. W ponad 50 proc. bazuje on na ryzykownych pod względem sytuacji politycznej kierunkach geograficznych, wynika z badania konsultingowej firmy Marsh.

Podziel się
Dodaj komentarz

Polska jest jednym z dziewięciu głównych europejskich rynków dla portugalskiego eksportu. W ponad 50 proc. bazuje on na ryzykownych pod względem sytuacji politycznej kierunkach geograficznych, wynika z badania konsultingowej firmy Marsh.

Od stycznia do listopada ub.r. Polska była dziewiątym krajem w Europie o największej wartości towarów kupowanych w Portugalii. Jak oszacował Marsh, eksport portugalskich towarów do Polski wyniósł w tym okresie ponad 410 mln euro.

Najważniejszymi pozycjami towarowymi w eksporcie z Portugalii do Polski są kable i drut izolowany, aparatura odbiorcza do radiotelefonii, radiotelegrafii i radiofonii, masa celulozowa drzewna, opony pneumatyczne, pojazdy i części samochodowe, a także wino, kleje oraz papier.

W najnowszym raporcie Marsh Polskę uznano za kraj o średnim ryzyku destabilizacji politycznej. Taki sam status przyznano Hiszpanii, największemu odbiorcy portugalskich towarów. Od stycznia do listopada ub.r. na rynek sąsiada trafiły z Portugalii produkty o łącznej wartości 10,3 mld euro.

Poza Hiszpanią i Polską w gronie największych europejskich importerów portugalskich towarów są także Niemcy, Francja, Wielka Brytania, Holandia, Włochy, Belgia oraz Szwecja.

Z najnowszego studium firmy Marsh wynika, że ponad połowa portugalskiego eksportu trafiła w ub.r. na rynki oceniane jako ryzykowne lub bardzo ryzykowne pod względem sytuacji politycznej. "Wśród nich są takie kraje jak Brazylia, Chiny, Angola, Mozambik, Algieria oraz Maroko", odnotowali autorzy badania.

Najbardziej ryzykownymi pod względem sytuacji odbiorcami portugalskich towarów były w ub.r. Angola, Maroko oraz Chiny. Od stycznia do listopada ub.r. nabyły one odpowiednio w Portugalii produkty szacowane łącznie na odpowiednio 2,85 mld euro, 0,69 mld euro i 0,60 mld euro.

W poniedziałek sekretarz stanu ds. polityki żywnościowej Nuno Vieira ujawnił, że w ub.r. Portugalia zanotowała ponad 12-procentowy wzrost eksportu towarów rolnych do państw spoza Unii Europejskiej. Najlepiej sprzedawała się tam oliwa z oliwek oraz wino. Z kolei wartość sprzedaży na rynek unijny wzrosła o 5,1 proc. Łącznie Portugalia wyeksportowała w ub.r. żywność za 5,1 mld euro, czyli o 7,3 proc. więcej niż w 2012 r. (PAP)

zat/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz