Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska za wyrównaniem dopłat bezpośrednich w krajach UE

0
Podziel się:

Polska opowiada się za wyrównaniem dopłat bezpośrednich we wszystkich
krajach UE, rząd przygotowuje stanowisko w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. -
poinformowała we wtorek na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa radca generalny ministerstwa
rolnictwa Zofia Krzyżanowska.

Polska opowiada się za wyrównaniem dopłat bezpośrednich we wszystkich krajach UE, rząd przygotowuje stanowisko w sprawie Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. - poinformowała we wtorek na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa radca generalny ministerstwa rolnictwa Zofia Krzyżanowska.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos przedstawił w ubiegłym tygodniu dokument prezentujący założenia Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. KE proponuje w nim m.in., aby przyszła WPR była "bardziej ekologiczna, sprawiedliwsza, wydajniejsza i skuteczniejsza". W dokumencie tym KE przedstawiła trzy warianty reform WPR, które mają być przedyskutowane.

"Jest to dokument, który rozpoczyna dopiero debatę na temat wspólnej polityki rolnej. W naszej ocenie ma on wiele nieprecyzyjnych zapisów, których nie można jednoznacznie odczytać" - powiedziała podczas posiedzenia komisji Krzyżanowska.

W komunikacie KE w tej sprawie proponuje się trzy warianty przyszłej polityki rolnej. Pierwszy ma na celu zachowanie obecnego stanu z niewielkimi modyfikacjami. Drugi zakłada dążenie do wyrównania dopłat bezpośrednich oraz poprawienie instrumentów rynkowych. Trzeci proponuje wycofywanie się z dopłat do ziemi, a w zamian zapewnienie "ograniczonych" płatności przeznaczonych na ochronę dóbr publicznych (ochronę środowiska) oraz dopłat z tytułu gospodarowania na terenach niekorzystnych rolniczo. Proponuje też zniesienie wszystkich instrumentów interwencji rynkowych (np. dopłat do eksportu produktów poza UE).

Krzyżanowska zaznaczyła, że wszystkie trzy warianty przewidują funkcjonowanie dwóch filarów - I - dopłat bezpośrednich; II - finansującego rozwój obszarów wiejskich. Dodała, że dokument przewiduje odejście od tzw. historycznych kryteriów podziału środków, co oznacza inny podział pieniędzy na poszczególne kraje. Są w nim także przedstawione inne rozwiązania zbieżne z poglądami Polski (np. powiązanie dopłat z ochroną środowiska czy rozszerzenie działań w ramach tzw. II filara).

Jak podkreśliła, nasz kraj jest za ambitną reformą WPR, która spowoduje, że europejskie rolnictwo stanie się bardziej konkurencyjne wobec rolnictwa z innych rynków międzynarodowych. Nowa polityka rolna musi być bardziej rynkowa i uwzględniać bezpieczeństwo żywnościowe i ochronę środowiska.

Polska opowiada się za utrzymaniem budżetu na rolnictwo na co najmniej dotychczasowym poziomie - ta kwestia nie jest poruszana w dokumencie KE nt. WPR. Należy jednak liczyć się z tym, że pieniędzy na europejskie rolnictwo będzie mniej, ze względu na kryzys finansowy - mówiła Krzyżanowska.

Poinformowała, że debata na temat wspólnej polityki rolnej jest zaplanowana w Komisji Europejskiej w połowie grudnia. Po tej dyskusji prezydencja węgierska będzie musiała przygotować uzgodniony dokument, który przedstawi na wiosnę przyszłego roku. W lipcu 2011 KE ma przedstawić propozycje legislacyjne, nad którymi rozpocznie się dyskusja. Ostateczne zapisy co do kształtu WPR po 2013 r. zostaną uzgodnione prawdopodobnie dopiero w końcu 2012 roku. (PAP)

awy/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)