Notowania

wiadomości
16.08.2013 09:01

Polski Chór Kameralny w Gdańsku ma 35 lat

35-lecie istnienia obchodzi w tym roku Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis w Gdańsku, zaliczany do elity chórów kameralnych w Europie. Zespół planuje m.in. nagranie w kościele na Warmii utworów z przełomu XVI i XVII wieku.

Podziel się
Dodaj komentarz

*35-lecie istnienia obchodzi w tym roku Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis w Gdańsku, zaliczany do elity chórów kameralnych w Europie. Zespół planuje m.in. nagranie w kościele na Warmii utworów z przełomu XVI i XVII wieku. *

Chór powstał w 1978 r. z inicjatywy Ireneusza Łukaszewskiego przy Filharmonii i Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Po jego wyjeździe w 1983 r. do USA kierowanie zespołem przejął jego młodszy brat Jan, który prowadzi go do dziś.

"Mamy na swoim koncie na przestrzeni tych lat ponad 500 prawykonań: to jest dorobek nie spotykany nigdzie w skali światowej. I nie są to tylko krótkie utwory a capella, ale także opery, oratoria; jednym słowem: wielkie dzieła. Nasz zespół był jednym z pierwszych w Polsce, który na dużą skalę sięgnął po kompozytorów, którzy specjalnie pisali muzykę na potrzeby chóru" - powiedział PAP dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego Jan Łukaszewski.

Wśród tych prawykonań są dzieła takich twórców jak Henryk Mikołaj Górecki i Krzysztof Penderecki. Swoje utwory dedykowali chórowi m.in. Wojciech Kilar, Augustyn Bloch, Krzysztof Meyer i Andrzej Koszewski.

Do walorów swojego zespołu Łukaszewski zalicza też doświadczenie poszczególnych członków chóru. "Większość naszych śpiewaków ma kilkunastoletni staż pracy, tylko kilku ma mniej niż 10 lat. Łącznie ze mną, z pierwszego składu chóru są cztery osoby, w tym moja żona" - wyjaśnił.

Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis tworzą 24 osoby: 12 głosów żeńskich i 12 męskich.

Łukaszewski podkreślił, że repertuar chóru jest bardzo różnorodny "od chorałów gregoriańskich - poprzez muzykę renesansu, baroku - do współczesnej".

"Moje osobiste zainteresowania obracają się w tej chwili zaś wokół muzyki współczesnej, ale bardzo chętnie śpiewam również muzykę romantyczną np. utwory Mendelssohna, Schumanna, Schuberta. To jest bardzo piękna muzyka, u nas mało znana i rzadko wykonywana" - dodał szef Polskiego Chóru Kameralnego, który jest uznawany za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej.

Łukaszewski zaznaczył, że jednym z głównych nurtów działalności chóru jest "promowanie i pielęgnowanie muzyki gdańskiej, dawnej i współczesnej".

W ramach tej misji Polski Chór Kameralny chce zrealizować we wrześniu nagranie wszystkich 55 motetów Andrzeja Hakenbergera, gdańskiego kompozytora z przełomu XVI i XVII wieku. Był on kantorem największego w Gdańsku, kościoła Mariackiego, pełnił funkcję kompozytora Rady Miasta Gdańska oraz był muzykiem na dworze króla Zygmunta III Wazy.

Nagrania będą dokonywane przez 10 dni w kościele barokowym w Krośnie k. Ornety (Warmińsko-Mazurskie).

"Jest tam wspaniała akustyka, świetne organy. I przede wszystkim stoi w polu. Dla nas bowiem, jak nagrywamy muzykę cisza z zewnątrz jest czymś najważniejszym. Nie możemy tego nagrać w żadnym studio czy sali koncertowej. Ta muzyka była pisana do wnętrza kościoła i musi mieć swoją przestrzeń" - nadmienił Łukaszewski.

Chórzystom towarzyszyć będą muzycy z grupy Musica Fiorita pod kierunkiem Włoszki Danieli Dolci, profesor wykładającej w szwajcarskiej Bazylei w miejscowej Schola Cantorum.

W październiku natomiast w ramach głównego koncertu jubileuszowego Polski Chór Kameralny wykona w kościele św. Jana w Gdańsku wraz z Sinfonia Varsovia trzy utwory Brucknera, Strawińskiego i Pendereckiego.

Polski Chór Kameralny współpracował do tej pory z najlepszymi światowymi orkiestrami m.in. Academy of Ancient Music, Divino Sospiro, Neue Duesseldorfer Hofmusik i Concilium Musicum Wien.

Gdański zespół gości stale na międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz nagrywa dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Wiele spośród ponad 70 albumów otrzymało nagrody fonograficzne m.in. czterokrotnie Fryderyka Polskiej Akademii Fonograficznej (ostatni w 2012 r. za płytę "New Polish Music For Choir").

Szczególną pozycję w fonotece zespołu stanowi płyta "Penderecki: Complete Choral Works" (2009), zarejestrowana na specjalne zaproszenie samego kompozytora; w tamtym czasie była pierwszą w świecie pełną monografią utworów na chór a cappella Pendereckiego.

Polski Chór Kameralny, jako instytucja kultury Miasta Gdańska, jest też organizatorem imprez muzycznych: Dni Bachowskie, Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana oraz Chopin w Gdańsku. (PAP)

rop/ ula/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz