Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski film "Sala samobójców" otworzy jedną z sekcji Berlinale

0
Podziel się:

"Sala samobójców" - debiut filmowy Jana Komasy o problemie uzależnienia od
internetu - otworzy 12 lutego sekcję Panorama Special podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego
w Berlinie. Bedzie to światowa premiera filmu, który w Polsce będzie można oglądać od 4 marca.

"Sala samobójców" - debiut filmowy Jana Komasy o problemie uzależnienia od internetu - otworzy 12 lutego sekcję Panorama Special podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Bedzie to światowa premiera filmu, który w Polsce będzie można oglądać od 4 marca.

"Sala samobójców" - jak informuje dystrybutor filmu ITI Cinema - to historia Dominika, chłopaka, który ma wszystko - wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole, bogatych rodziców, pieniądze na ubrania, gadżety i imprezy. Pewnego dnia zaczepia go w sieci tajemnicza dziewczyna. Jest intrygująca, niebezpieczna, przebiegła. Wprowadza go do "Sali samobójców", miejsca, z którego nie ma ucieczki. Dominik wpada w pułapkę własnych uczuć i wplątuje się w śmiertelną intrygę.

Komasa jest również autorem scenariusza filmu. Producentem jest Studio Filmowe Kadr - najstarsze polskie studio filmowe, które po 14 latach nieobecności powróciło na rynek filmem "Rewers". "Sala Samobójców" jest kolejną produkcją odnowionego Kadru.

Według Komasy, "Sala samobójców" to film o młodym człowieku, który zaczyna identyfikować się przez internet z drugą osobą tak mocno, że zatraca poczucie rzeczywistości. Reżyser zainteresował się tym tematem, gdy dowiedział się, że istnieje zjawisko hikikomori - choroby cywilizacyjnej, określanej także jako uzależnienie od internetu. "Młodzi Japończycy zamykają się w pokojach, odcinają od współczesnego, pełnego relatywizmu, presji i chaosu życia, by zacząć +żyć+ w drugiej - wirtualnej rzeczywistości" - opowiadał reżyser.

W filmie występują m.in. Roma Gąsiorowska, Agata Kulesza, Krzysztof Pieczyński. Odtwórcą roli Dominika jest Jakub Gierszał, znany już m.in. z filmu "Wszystko, co kocham" Jacka Borcucha.

Krzysztof Pieczyński, który w filmie gra ojca zbuntowanego nastolatka, gdy rozpoczynano zdjęcia do filmu powiedział PAP, że pomysł na film wydał mu się ciekawy z dwóch powodów: reżyserem jest Jan Komasa, który - zdaniem aktora - gwarantuje dobrą jakość, a scenariusz filmu jest bardzo ciekawy. "Widziałem dwa filmy Janka. To były bardzo dobrze zrobione filmy i to mnie przekonało" - mówił Pieczyński.

Sekcja Panorama Special na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie prezentuje niezależne produkcje filmowe, z których część trafia do regularnej dystrybucji w wielu krajach. Filmy startujące w Panoramie mogą ubiegać się o nagrodę specjalną za najlepszy debiut, a także o nagrodę publiczności.

Tegoroczne Berlinale odbędzie się w dniach od 10 do 20 lutego. O główną nagrodę - Złotego Niedźwiedzia - będzie walczyć szesnaście filmów, m.in. "El premio" ("Nagroda") Pauli Markovitch, film animowany nakręcony w 3D "Les contes de la nuit" w reż. Francuza Michela Ocelota, "Jodaeiye Nader az Simin"("Nader i Simin. Separacja") Asghara Farhadi. (PAP)

nno/ jp/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)