Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Polski Hektor" Malczewskiego sprzedany na aukcji za 2,6 mln zł

0
Podziel się

Obraz "Polski Hektor" - jedno z najwybitniejszych dzieł Jacka Malczewskiego
o symboliczno-patriotycznej wymowie - sprzedano na aukcji w Warszawie za 2,6 mln zł. Cena
wywoławcza wynosiła 1,5 mln zł.

bCZAfqWJ

Obraz "Polski Hektor" - jedno z najwybitniejszych dzieł Jacka Malczewskiego o symboliczno-patriotycznej wymowie - sprzedano na aukcji w Warszawie za 2,6 mln zł. Cena wywoławcza wynosiła 1,5 mln zł.

"+Polski Hektor+ jest obrazem o wyjątkowej wymowie i przesłaniu, a także artystycznej klasie. To dzieło wybitne, kolekcjonerskie i muzealne, będące świadectwem wielkiego talentu Jacka Malczewskiego" - podkreśla Dom Aukcyjny Polswiss Art, który aukcję zorganizował w środę wieczorem w Warszawie.

"Polski Hektor" to alegoryczne przedstawienie własnego portretu Malczewskiego jako dumnego i walecznego Hektora. Obraz wpisuje się w patriotyczno-historyczny nurt twórczości artysty i jest jego deklaracją, że całym swoim życiem i twórczością był oddany sprawom narodowym.

Obraz ze względu na rok powstania - 1913, a także na zawarte w nim symbole ma - w zamyśle Malczewskiego - potwierdzać jego walkę o niepodległą Polskę. Hektor trzyma w dłoni figurkę wielbłąda, który jest symbolem tajemniczości, ale także nagrody za męstwo i oddanie sprawom kraju. Przedstawiona obok Hektora Muza zdejmuje z niego szynel, który jest znakiem uciemiężenia Polski i Polaków. Przyszłe oswobodzenie Polski symbolizuje z kolei Pegaz, którego prowadzi Polonia.

bCZAfqWL

"Polski Hektor" uznawany jest przez historyków sztuki za jedno z najlepszych dzieł Malczewskiego. Obraz pochodzi z prywatnych zbiorów kolekcjonera dzieł artysty, a w ostatnich latach był w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie i w Poznaniu, gdzie można było go zobaczyć na wystawie polskiego malarstwa.

Obraz za 2,6 mln zł trafił do rąk prywatnego nabywcy, który pragnie zachować anonimowość.

Innym arcydziełem, który na aukcji sprzedano za 810 tys. zł był obraz Józefa Chełmońskiego "Świt - Królestwo Ptaków" z 1906 roku. To dzieło pochodzi z ostatniego, najbardziej dojrzałego okresu twórczości Chełmońskiego. "Jest świadectwem tego, ze artysta odznaczał się wielką biegłością techniczną, znakomitą pamięcią wzrokową i doskonałą znajomością rysunku" - czytamy w katalogu przygotowanym przez organizatora aukcji. Cena wywoławcza obrazu wynosiła 750 tys. zł.

Podczas aukcji sprzedano także obraz Wojciecha Fangora "M 53" z 1970 r. za 400 tys. zł.

bCZAfqWR

Jacek Malczewski (1854-1929) to jeden z najwybitniejszych i najbardziej uznanych artystów w historii polskiej sztuki. Na początku lat 90. XIX wieku jego obrazy zainicjowały w młodopolskim malarstwie nurt symbolizmu, pobudzając zarazem odrodzenie romantycznej tradycji. Artystyczne inspiracje czerpał z historii polskiej sztuki oraz głębokiej patriotycznej świadomości, dopełniając je oryginalnie interpretowanymi motywami mitologicznymi i wątkami biblijnymi.

Autoportrety Malczewskiego - jak zaznacza Polswiss Art - stanowią bogaty nurt w jego sztuce. Malowane w realistycznej konwencji w otoczeniu bohaterów - Polonii, Eloe, Ellenai, Muz, chimer i faunów rozwijają symboliczny wątek, mówią o sztuce samej, o akcie kreacji i sile artystycznej wizji. Artysta często ubierał się w antyczne i historyczne stroje - rycerskie zbroje, pancerze, bufiaste draperie, rozwiane płaszcze, co przydawało jego autoportretom wieloznacznej głębi. (PAP)

nno/ ls/

bCZAfqXm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)