Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polski instytut dostarczy cenny izotop amerykańskiej firmie

0
Podziel się:

Instytut Energii Atomowej - POLATOM podpisał umowę z amerykańską korporacją
Covidien, jednym z głównych światowych dostawców izotopów wykorzystywanych w medycynie nuklearnej.
IEA zapewni firmie dostawy izotopu o nazwie molibden 99. Porozumienie podpisano w środę w
Warszawie.

Instytut Energii Atomowej - POLATOM podpisał umowę z amerykańską korporacją Covidien, jednym z głównych światowych dostawców izotopów wykorzystywanych w medycynie nuklearnej. IEA zapewni firmie dostawy izotopu o nazwie molibden 99. Porozumienie podpisano w środę w Warszawie.

"Zawarta umowa pokazuje, że technologie jądrowe mogą być wykorzystywane nie tylko do produkcji energii jądrowej, ale również do ratowania życia ludzi" - powiedział prof. Krzysztof Wieteska, dyrektor IEA.

Z molibdenu 99 pozyskiwany jest ważny z punktu medycznego izotop technet 99m (Tc 99m), który jest stosowany w 80 proc. wszystkich badań diagnostycznych organów i systemów anatomicznych. Z wyników tych badań korzystają specjaliści z dziedziny m.in. onkologii czy kardiologii. Każdego roku na całym świecie przeprowadza się ponad 35 milionów procedur z zakresu medycyny nuklearnej.

Janusz Jaroszewicz z IEA, wyjaśniając sposób produkcji molibdenu 99 i technetu 99m mówił, że w specjalnej instalacji mieszczącej się w reaktorze Maria napromieniowywane są płytki uranowe. Po 150 godzinach są one wyjmowane i w specjalnych warunkach transportowane do miejscowości Patten w Holandii. Dopiero tam uzyskiwany jest molidben 99. Pierwsze testowe napromieniowanie płytek odbyło się w niedzielę 14 lutego.

Większość światowego zapotrzebowania na molibden 99 jest zaspokajana przez˙pięć głównych badawczych reaktorów nuklearnych służących do napromieniowania wysoko wzbogaconego uranu, z którego uzyskiwany jest ten istotny izotop.

Do porozumienia doszło na kilka dni przed sześciomiesięcznym wyłączeniem holenderskiego reaktora High Flux Reactor (HFR) w Petten, stanowiącego główne źródło zaopatrzenia firmy. Pozostałe reaktory współpracujące z Covidien to: BR2 w Belgii, Ozyrys we Francji, Safari w Południowej Afryce i reaktor Canada's National Research Universal (NRU), który od maja ubiegłego roku jest zamknięty.

Reaktor nuklearny Maria - należący do IEA - będzie pierwszym od dekad, dodatkowym badawczym reaktorem nuklearnym, który zostanie włączony w globalną sieć dostaw izotopów medycznych. Zmodernizowany w roku 1993, jest uważany za stosunkowo nowy reaktor badawczy. Znajduje się 30 kilometrów na południowy-wschód od Warszawy. Przyłączenie go do międzynarodowej sieci producentów molibdenu pozwoli zaspokoić potrzeby ponad miliona pacjentów już w pierwszych sześciu miesiącach od momentu rozpoczęcia dostaw izotopu.

"Produkcją izotopów dla medycyny zajmujemy się od zawsze. Porozumienie jest istotnym rozszerzeniem naszych możliwości i wejściem w światowy rynek producentów molibdenu 99" - powiedział w rozmowie z PAP prof. Wieteska.

Jak wyjaśnił, umowę zawarto na rok. Jest ona jednak elastyczna, a ciągle rosnące zapotrzebowanie na molibden 99 powoduje, że nie powinna wygasnąć, nawet wraz z ponownym uruchomieniem dwóch wyżej wspomnianych reaktorów w Holandii i Kanadzie.(PAP)

ekr/ abe/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)