Notowania

egipt
03.07.2013 17:00

Polski MSZ apeluje do Egipcjan

Resort wyraził zaniepokojenie rozwojem wydarzeń w tym kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(msz.gov.pl)

Resort wyraził zaniepokojenie rozwojem wydarzeń w Egipcie. * *Z apelem o kontynuację _ procesu demokratyzacji kraju na drodze rokowań, bez uciekania się do aktów przemocy i rozwiązań siłowych _ zwrócił się do stron konfliktu w Egipcie polski MSZ.

- _ Polska jest w najwyższym stopniu zaniepokojona rozwojem wydarzeń w Egipcie. Jedynym sposobem uniknięcia eskalacji konfliktu wewnętrznego jest rozpoczęcie rzeczywistego dialogu społecznego _ - czytamy w komunikacie rzecznika MSZ Marcina Bosackiego.

_ - Mając w pamięci własne doświadczenia w zakresie demokratycznych przemian ustrojowych dokonanych bez rozlewu krwi, zwracamy się do stron konfliktu w Egipcie z apelem o kontynuację procesu demokratyzacji kraju na drodze rokowań, bez uciekania się do aktów przemocy i rozwiązań siłowych _ - podkreślił Bosacki.

Od kilku dni egipskie miasta są areną masowych demonstracji, których uczestnicy domagają się ustąpienia islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego. Od 30 czerwca, gdy wybuchły wielkie demonstracje przeciwko Mursiemu, w starciach między jego przeciwnikami i zwolennikami zginęło ponad 20 osób. Są też setki rannych.

Mursi oświadczył w wystąpieniu telewizyjnym, wygłoszonym w nocy z wtorku na środę, że nie poda się do dymisji, bo ma _ demokratyczny mandat _ do sprawowani tego urzędu. Wcześniej odrzucił ultimatum, które w poniedziałek postawiła armia. Wojskowi zażądali, by w ciągu 48 godzin politycy przygotowali plan przezwyciężenia obecnego kryzys.

Czytaj więcej w Money.pl
Tragiczna noc w Egipcie. Zginęły 22 osoby Grupa mężczyzn ostrzelała uczestników demonstracji poparcia dla prezydenta w okolicach uniwersytetu.
Mursi nie ustąpi. Wzywa armię do wycofania Mursi zaapelował o wycofanie ultimatum, które dwa dni temu skierowały pod jego adresem siły zbrojne.
Obalą i Mursiego? Mają już 22 mln podpisów Zwolennicy prezydenta Mohammeda Mursiego kwestionują autentyczność podpisów.
Tagi: egipt, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz