Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polski żołnierz zginął w Afganistanie. Dwóch rannych

0
Podziel się

Do ataku na polski patrol doszło w prowincji Ghazni - poinformował mjr Szczepan Głuszczak z Sekcji Informacyjno-Prasowej PKW Afganistan.

Polski żołnierz zginął w Afganistanie. Dwóch rannych
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)
bEpytcWJ

Starszy kapral Jarosław Maćkowiak zginął, a dwóch żołnierzy zostało lekko rannych w wyniku ataku na polski patrol, do którego doszło w czwartek w prowincji Ghazni - poinformował mjr Szczepan Głuszczak z Sekcji Informacyjno-Prasowej PKW Afganistan.

Starszy kapral Maćkowiak to 26. żołnierz poległy w Afganistanie lub w wyniku ran odniesionych w tym kraju od 2007 r., gdy Polska zaangażowała się w operację ISAF. Kolejna ofiara śmiertelna to cywilny ratownik medyczny.

Atak miał miejsce w godzinach porannych na północny-zachód od bazy Giro, w południowej części prowincji, w której stacjonują żołnierze zgrupowania bojowego Bravo.

bEpytcWL

Żołnierze 2. Kompanii piechoty zmotoryzowanej wykonywali patrol, w czasie którego zostali zaatakowani z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych. Polacy odpowiedzieli ogniem. W wyniku ostrzału rannych zostało trzech polskich żołnierzy, w tym jeden ciężko.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/t85350.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jestesmy;przygotowani;na;ataki;talibow,52,0,841524.html) "Jesteśmy przygotowani na ataki Talibów"

Rannym udzielono pierwszej pomocy i na miejsce natychmiast wezwano śmigłowiec ewakuacji medycznej oraz wsparcie lotnicze - samoloty F-15 oraz powietrzne siły szybkiego reagowania - śmigłowce Mi-24.

Rannych przetransportowano do szpitala polowego w Ghazni. W wyniku odniesionych ran st. kpr. Jarosław Maćkowiak zmarł. Stan pozostałych żołnierzy lekarze oceniają jako stabilny. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Rodziny poległego żołnierza oraz rannych zostały powiadomione o zdarzeniu.

bEpytcWR

Starszy kapral Jarosław Maćkowiak służył w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu na stanowisku dowódcy drużyny. W wojsku służył od 2006 roku, po raz drugi na misji w Afganistanie, także na stanowisku dowódcy drużyny. Był kawalerem.

W połowie kwietnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał postanowienie o przedłużeniu misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie o kolejne pół roku, do 13 października. Polski kontyngent w tym kraju liczy obecnie ok. 2600 żołnierzy i pracowników. Według zapowiedzi NATO misja ISAF ma się zakończyć w 2014 roku.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t85193.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/karzaj;zly;na;nato;ofiary;nie;do;przyjecia,115,0,841843.html) Karzaj zły na NATO: ofiary nie do przyjęcia Z powodu kolejnych ofiar wśród cywilów skończyła się cierpliwość prezydenta Afganistanu wobec taktyki sojuszu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t97534.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/afganski;zolnierz;zastrzelil;instruktora,201,0,841673.html) Afgański żołnierz zastrzelił instruktora Afgańczyk pełnił razem z zabitym Australijczykiem służbę wartowniczą. Jest obecnie ścigany przez afgańską armię.
bEpytcXm
wiadomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)