Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie Laboratorium zagra w sobotę na Starówce

0
Podziel się:

Utwory premierowe i z dawnego repertuaru zaprezentuje grupa Laboratorium,
która wystąpi podczas sobotniego koncertu na XVII Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz Na
Starówce.

Utwory premierowe i z dawnego repertuaru zaprezentuje grupa Laboratorium, która wystąpi podczas sobotniego koncertu na XVII Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz Na Starówce.

W odróżnieniu od poprzednich tegorocznych koncertów, na których grali muzycy m.in. z Norwegii i Szwecji, w najbliższą sobotę wystąpi zespół z Polski - Laboratorium. "To marka eksportowa polskiego jazzu" - mówi rzeczniczka festiwalu Iwona Strzelczyk-Wojciechowska.

"Zagramy utwory starsze, które słuchacze znają z poprzednich płyt, i zupełnie nowe, premierowe. Będą to kompozycje łączące różne kultury i style muzyczne" - powiedział PAP Krzysztof Ścierański, gitarzysta basowy, od 1975 r. związany z grupą Laboratorium.

Ścierański dodał, że nowe kompozycje będą miały nowocześniejsze, w stosunku do poprzednich utworów, brzmienie. "Proszę pamiętać, że zmienił się nasz skład i instrumentarium zespołu - mówił basista. - Jazz jest poza tym muzyką improwizowaną, każdy koncert jest inny i inaczej brzmią utwory, które na nim gramy. Wielkie znaczenie mają interakcje między muzykami oraz kontakt z publicznością. To sprawia, że nigdy nie gra się dwóch takich samych wersji jednego utworu."

Krytycy muzyczni określają Laboratorium jako jeden z najistotniejszych polskich zespołów jazz-rockowych. Grupa bywała nazywana "polską odpowiedzią na Weather Report, grającej w stylu fusion słynnej amerykańskiej grupy, założonej przez muzyków z zespołu Milesa Daviesa.

Laboratorium powstało w roku 1970 w Krakowie. W trzy lata później zespół zajął pierwsze miejsce na wrocławskim festiwalu Jazz nad Odrą. W tym samym roku ukazał się też debiutancki album grupy, zatytułowany po prostu "Laboratorium". Muzycy nagrali go ze Zbigniewem Seifertem. W 1975 r. zespołowi zaproponował współpracę Czesław Niemen, który porzucił swoją formację Aerolit. Laboratorium koncertowało również z trębaczem Tomaszem Stańką. W roku 1975 do zespołu dołączyli bracia Paweł i Krzysztof Ścierańscy.

W latach 70. zespół występował na europejskich i światowych festiwalach jazzowych: w Zurychu, Berlinie, San Sebastian oraz w Bombaju i Kalkucie. Muzycy nagrywali i koncertowali do końca lat 80. Na początku kolejnej dekady, ze względu na zaangażowanie członków grupy w inne projekty. Laboratorium nagrało 10 albumów. Ostatnim była licząca 10 płyt "Antologia 1971-1988" wydana w 2006 r.

W 2007 r., z inicjatywy założycieli zespołu - pianisty Janusza Grzywacza i saksofonisty Marka Stryszowskiego doszło do jego reaktywacji. Zaszły też zmiany w jego składzie; dołączyli gitarzysta Marek Raduli i perkusista Grzegorz Grzyb. Obecnie Laboratorium tworzą: Stryszowski, Grzywacz, Ścierański oraz Raduli i Grzyb. W tym składzie zespół wystąpi w sobotę na warszawskiej Starówce. Koncert ma potrwać około dwóch godzin.

W przyszłą sobotę zagra pochodzący z Norwegii Steinar Aadnekvam Quartet.

Wśród patronów medialnych festiwalu Jazzu na Starówce jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)

maz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)