Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie przygotowania do prezydencji w Radzie UE na stronie www.prezydencjaue.gov.pl

0
Podziel się:

Jak Polska przygotowuje się do objęcia
przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, kto nad tym czuwa, czym
jest "trio" prezydenckie - na te i inne pytania odpowiedź będzie
można zleźć na nowej stronie www.prezydencjaue.gov.pl, której
otwarcie zainaugurował w czwartek szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz.

Jak Polska przygotowuje się do objęcia przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, kto nad tym czuwa, czym jest "trio" prezydenckie - na te i inne pytania odpowiedź będzie można zleźć na nowej stronie www.prezydencjaue.gov.pl, której otwarcie zainaugurował w czwartek szef UKIE Mikołaj Dowgielewicz.

Polska obejmie przewodnictwo w Radzie UE 1 lipca 2011 roku.

Dowgielewicz, który jest pełnomocnikiem rządu ds. koordynowania przygotowań i przeprowadzenia prezydencji Polski w UE, podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że na stronie internetowej będą ogłaszane m.in. informacje na temat przetargów związanych z naszym przewodnictwem, naboru ekspertów, oficerów łącznikowych.

Minister tłumaczył, że oficerowie łącznikowi to dwie-trzy osoby na każdą z 28 delegacji (27 członków UE oraz Komisji Europejskiej)
. "Będą oni pomagali delegacjom przyjeżdżającym do Polski nawiązać kontakty z dziennikarzami, zdobywać informacje i będą swoistymi +łącznikami+ między gospodarzami, a poszczególnymi delegacjami" - podkreślił.

Na oficerów rekrutowani będą studenci ostatnich lat studiów i tuż po studiach, władający językami obcymi.

Na stronie polskiej prezydencji będą przeprowadzane przedsięwzięcia interaktywne jak: czaty, dyskusje, wideo- konferencje. Jako przykład Dowgielewicz, podał seminarium programowe, organizowane wspólnie z Danią i Cyprem, które odbędzie się w marcu w Warszawie.

Każde trzy państwa będące członkami Unii Europejskiej tworzą w ramach 18-miesięcznej prezydencji grupowej "trio" prezydenckie. W przypadku Polski będzie to współpraca z Danią i Cyprem.

Państwa te sprawują prezydencję na podstawie wspólnego programu i udzielają sobie wsparcia. Każde z nich przewodniczy Radzie UE przez sześć miesięcy.

Na stronie internetowej zainteresowani mają do wyboru trzy tematyczne zakładki.

W pierwszej pt. czym jest prezydencja, internauci będą mogli dowiedzieć się, co to jest Rada UE, jaka jest kolejność prezydencji i jej główne zadania, oraz jaki wpływ na przewodnictwo będzie miało przyjęcie Traktatu z Lizbony.

Przygotowania do polskiej prezydencji to druga zakładka. Tutaj znajdziemy informacje, jaki jest nasz program przygotowań, kto za to odpowiada, oraz co to jest "trio prezydenckie".

Ostatnia zakładka pt. media o prezydencji, zawiera m.in. informacje dla prasy, wywiady Dowgielewicza, artykuły na temat przygotowań do polskiego przewodnictwa.

W ciągu najbliższych dni zostanie stworzona strona anglojęzyczna, a później być może francuskojęzyczna.

"Jest intencją rządu, aby proces przygotowań (do objęcia przez Polskę prezydencji - PAP) był wspólnym przedsięwzięciem Polski, który da nam poczucie dumy z naszej obecności w UE" - podkreślił minister.

W połowie stycznia tego roku rząd przyjął program przygotowań przewodnictwa Polski w Radzie UE. Wśród priorytetów, które znalazły się w tym dokumencie jest: budżet UE, Partnerstwo Wschodnie, bezpieczeństwo energetyczne UE i przegląd Strategii Morza Bałtyckiego. (PAP)

joko/ par/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)