Notowania

abonament rtv
17.02.2010 18:37

Polskie Radio szykuje wielkie zwolnienia

Pracę może stracić nawet pół tysiąca osób. Wszystko przez problemy finansowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tsian/Dreamstime.com)

Między 300, a 500 - tyle osób miałoby zostać zwolnionych z Polskiego Radia - zarząd spółki zatwierdził harmonogram wprowadzania restrukturyzacji. Jak podkreślił rzecznik radia Radosław Kazimierski spółka przygotowuje się w ten sposób na trudne czasy.

Trudne czasy oznaczają przede wszystkim drastyczny spadek wpływów abonamentowych, które stanowiły dotąd główne źródło przychodów Polskiego Radia.

_ - Zakładamy, że restrukturyzacja Polskiego Radia zakończy się do końca czerwca, największe zmiany mają wejść w życie do końca maja _ - powiedział rzecznik spółki.

_ - Trwają analizy ilu pracowników powinno znaleźć pracę w nowej strukturze. Szacunkowo zakłada się, że z firmy będzie musiało odejść od 300 do 500 osób _ - powiedział Kazimierski.

Według niego największe zwolnienia dotkną administrację i służby techniczne - do 40 proc. obecnego zatrudnienia; najmniejsze zespoły dziennikarskie - od 10 do 20 proc.

Radio argumentuje, że potrzeba restrukturyzacji wynika przede wszystkim ze spadku ściągalności abonamentu rtv. Spadek ten zaś - jak wszystko na to wskazuje - będzie się jeszcze pogłębiał. 1 marca w życie wchodzi bowiemnowelizacja ustawy o opłatach za radio i telewizję, która zwalania z płacenia abonamentu nowe grupy społeczne m.in. trwale niezdolnych do pracy rencistów, bezrobotnych, uprawnionych do świadczeń socjalnych i przedemerytalnych.

Cała kwota wpływów z abonamentu w 2010 r. jest obecnie szacowana poniżej 350 mln zł wobec 880 mln w roku 2007, blisko 730 mln w 2008 i około 650 mln w 2009.
Według szacunków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji po wejściu w życie nowelizacji TVP i Polskie Radio otrzymają z abonamentu minimum 124 mln zł mniej.

Polskie Radio miałoby otrzymać między 100 a 130 mln zł, co oznacza spadek wpływów do poziomu jednej trzeciej tego, czym spółka dysponowała w 2009 r. Według prezesa PR Jarosława Hasińskiego takie środki wystarczą jedynie na _ pokrycie stałych kosztów administrowania infrastrukturą spółki, emisję i rozsył sygnału radiowego oraz tworzenie prostych audycji radiowych _.

Tymczasem według szacunków Money.pl, blisko połowa gospodarstw domowych nie płaci abonamentu RTV. Średnio każde z nich jest winne radiu i telewizji około 600 złotych.

Gdyby abonament płacili wszyscy, którzy posiadają radia i telewizory, to w ciągu trzech ostatnich lat - starsze długi się przedawniają - media publiczne miałyby do dyspozycji 3,5 mld złotych więcej.

Źródło: KRRiT

W 2008 roku przychody z abonamentu wyniosły 726 mln zł i były one niższe o ponad 161 mln zł w porównaniu z 2007 rokiem.

* [ Artyści stawiają na apolityczność mediów, realne? ]( http://news.money.pl/artykul/artysci;stawiaja;na;apolitycznosc;mediow;realne,17,0,586257.html )
* [ Odpisy od PIT i CIT mają zastąpić **abonament** RTV ]( http://news.money.pl/artykul/odpisy;od;pit;i;cit;maja;zastapic;abonament;rtv,43,0,582443.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: abonament rtv, radio, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz