Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polsko-amerykańskie porozumienie o zamówieniach obronnych

0
Podziel się:

Redukowanie barier w polsko-amerykańskim handlu artykułami obronnymi
zakłada porozumienie o wzajemności w ramach zamówień obronnych, które podpisali w czwartek w
Warszawie minister obrony Tomasz Siemoniak i ambasador USA w Polsce Lee Feinstein.

Redukowanie barier w polsko-amerykańskim handlu artykułami obronnymi zakłada porozumienie o wzajemności w ramach zamówień obronnych, które podpisali w czwartek w Warszawie minister obrony Tomasz Siemoniak i ambasador USA w Polsce Lee Feinstein.

Poinformowało o tym w czwartek ministerstwo obrony i ambasada USA w Warszawie. Wizyta ambasadora USA w siedzibie MON była pierwszą okazją do osobistego spotkania Feinsteina z nowym ministrem.

Podpisane przez Siemoniaka w Warszawie Porozumienie o Wzajemności w Ramach Zamówień Obronnych (ang. skrót RDPA), 27 sierpnia w Waszyngtonie podpisał amerykański Sekretarz Obrony Leon Panetta. Dokument ma ułatwić współpracę w dziedzinie obronności poprzez redukowanie barier w handlu artykułami obronnymi. Porozumienie jest owocem siedmioletnich negocjacji koordynowanych przez Biuro Współpracy Obronnej w Ambasadzie USA i zakłada rezygnację z narodowych preferencji przy zakupach uzbrojenia.

To pierwsze tego typu porozumienie podpisane przez Stany Zjednoczone od 1995 r. Dotychczas USA zawarły analogiczne memoranda z 19 państwami, wśród których znajduje się większość krajów Unii Europejskiej, w tym najwięksi producenci uzbrojenia.

Jak informuje ambasada USA, porozumienie umożliwi polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu zawieranie więcej kontraktów w Stanach Zjednoczonych i ułatwi amerykańskim firmom podpisywanie umów podwykonawczych z firmami w Polsce. Wszystkie polskie towary i usługi obronne, łącznie z pracami nad badaniami i rozwojem, mają być oceniane przez rząd USA na równi z amerykańskimi towarami i usługami, nie faworyzując ani nie dyskryminując żadnej ze stron.

Amerykańscy dyplomaci podkreślają, że porozumienie jest odzwierciedleniem zaufania dla polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz uznania dla poświęcenia i umiejętności polskiej siły roboczej. Ma też przyczynić się do m.in. tworzenia nowych miejsc pracy i zapewnić dodatkowy bodziec dla gospodarek obu krajów w obliczu globalnych wyzwań ekonomicznych.

Polskie MON wskazuje, że podpisanie dokumentu umożliwi podmiotom gospodarczym obu państw wzajemny udział w przetargach na zakup uzbrojenia. Memorandum zobowiązuje też strony do wymiany informacji związanych z zakupami uzbrojenia, do ochrony nabywanych technologii, własności intelektualnej (w tym oprogramowania) oraz do niepodejmowania zobowiązań sprzecznych z zawieranym memorandum.

Dokument określa ponadto podstawowe procedury, którymi strony powinny się kierować przy realizacji przetargów na dostawy uzbrojenia. Chodzi przede wszystkim o publikowanie informacji na temat przetargów, jasnych kryteria wyboru dostawcy, odpowiedni czas na przygotowanie i złożenie ofert oraz informacje i uzasadnienia dla oferentów, których oferty nie zostały wybrane.

Służby prasowe resortu obrony poinformowały zarazem, że oprócz podpisania dokumentu Siemoniak i Feinstein rozmawiali też o współpracy bilateralnej w sferze bezpieczeństwa i obrony. Omówili także sytuację w Afganistanie i współpracę kontyngentów Polski i USA zaangażowanych w misję ISAF. (PAP)

wkt/ bos/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)