Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polsko-rumuński kalendarz o historii, kulturze i sztuce

0
Podziel się:

Unikatowy, ponaddwustustronicowy kalendarz, w którym każdy miesiąc
poświęcono odrębnemu tematowi z historii, kultury i sztuki okresu międzywojnia w Polsce i Rumunii,
wydała na 2010 rok ambasada polska w Bukareszcie.

Unikatowy, ponaddwustustronicowy kalendarz, w którym każdy miesiąc poświęcono odrębnemu tematowi z historii, kultury i sztuki okresu międzywojnia w Polsce i Rumunii, wydała na 2010 rok ambasada polska w Bukareszcie.

Jedną z instytucji współpracujących przy tej polsko-rumuńskiej publikacji było Muzeum Śląskie, które pomogło w przygotowaniu rozdziału o modernistycznej architekturze Katowic, z charakterystycznymi dla tego okresu rozwoju miasta drapaczami chmur.

Początkowo polsko-rumuński kalendarz miał mieć zwyczajną, planszową formę. Jednak zebrane materiały oraz ciekawe teksty dały w efekcie obszerną publikację, z różnorodnymi ilustracjami i wieloma tematami, przybliżającymi okres międzywojenny.

W kalendarzu poruszono m.in. tematykę Europy środkowej i wschodniej jako przestrzeni wielu narodów i kultur, przedstawiono życie i twórczość Stanisława Ignacego Witkiewicza, polską i rumuńską sztukę ludową, czy postać rumuńskiej królowej Marii. Przybliżono też narodziny ruchu dada, fotografię tego okresu, imprezy targowe, a także architekturę Bukaresztu i Katowic oraz polsko-rumuńskie stosunki dyplomatyczne. Ostatni rozdział poświęcono sytuacji Polski i Rumunii we wrześniu 1939 roku. (PAP)

mab/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)