Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomnik bpa Czesława Kaczmarka stanie w Kielcach

0
Podziel się:

Pomnik biskupa Czesława Kaczmarka, upamiętniający ordynariusza kieleckiego
prześladowanego przez UB i skazanego w pokazowym procesie, stanie w przyszłym roku Kielcach.

Pomnik biskupa Czesława Kaczmarka, upamiętniający ordynariusza kieleckiego prześladowanego przez UB i skazanego w pokazowym procesie, stanie w przyszłym roku Kielcach.

We wrześniu rozpocznie się sprzedaż "cegiełek" na budowę monumentu - zapowiada komitet jego budowy.

"Odlana z brązu dwumetrowa postać biskupa ma stanąć - na przełomie wiosny i lata - na terenie kościelnym, obok kieleckiej katedry. Powołany przez Klub Inteligencji Katolickiej społeczny komitet budowy monumentu zlecił wykonanie projektu figury artyście z Warszawy - profesorowi Stanisławowi Słoninie. O ostatecznym kształcie pomnika zdecyduje komisja do spraw sztuki sakralnej kieleckiej Kurii Diecezjalnej" - powiedziała PAP we wtorek przewodnicząca komitetu Małgorzata Sołtysiak.

Dodała, że uzyskanie pozwolenia na budowę pomnika, umożliwiło druk "cegiełek" na sfinansowanie przedsięwzięcia. Jego wstępny kosztorys opiewa na 80 tys. zł.

Bp Czesław Kaczmarek (1895-1963) to według historyków świadek trudnych czasów Kościoła, który bronił suwerenności narodu i prawa do wyznawania wiary katolickiej w PRL. Przez władze komunistyczne był nazywany "zdrajcą narodu", "kolaborantem hitlerowskim", "szpiegiem USA i Watykanu" oraz "wrogiem ludu".

21 stycznia 1951 roku został aresztowany. Był wyjątkowo okrutnie torturowany fizycznie i psychicznie - przez dwa lata i osiem miesięcy poddawano go trwającym nawet 30-40 godzin przesłuchaniom, stale grożono mu śmiercią, był pozbawiany snu i pożywienia, przetrzymywany na mrozie. Funkcjonariusze UB zanurzyli biskupa po szyję w ekskrementach, aplikowali mu też zastrzyki powodujące obłęd i otępienie. Biskup załamał się w areszcie i przyznał do niepopełnionej zdrady narodu i państwa. We wrześniu 1953 r., po pokazowym procesie, skazano go na 12 lat więzienia oraz 5-letnią utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych. Biskup opuścił więzienie w 1957 roku w bardzo złym stanie. Sutki wieloletniego, ciężkiego więzienia i metod, jakie w czasie przesłuchań stosowali wobec niego funkcjonariusze UB były nieodwracalne. Zniszczonego zdrowia bp Kaczmarek już nie odzyskał. Zmarł 26 VIII 1963 r., przeżywszy 68 lat.

W 1990 roku bp Kaczmarek został zrehabilitowany. Prezydent Lech Kaczyński przyznał pośmiertnie bp. Kaczmarkowi w 2007 r. - za "wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, działalność duszpasterską i charytatywną" - Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

mch/ abe/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)