Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomnik św. Maksymiliana Marii Kolbego odsłonięto w Krakowie

0
Podziel się:

Pomnik franciszkanina św. Maksymiliana Marii Kolbego odsłonięto w niedzielę w
Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. Jest to już 38. popiersie, które stanęło w tej
największej w kraju galerii rzeźby na otwartym powietrzu.

Pomnik franciszkanina św. Maksymiliana Marii Kolbego odsłonięto w niedzielę w Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. Jest to już 38. popiersie, które stanęło w tej największej w kraju galerii rzeźby na otwartym powietrzu.

Jak podkreślają ojcowie franciszkanie, uroczystość odbywa się na dwa dni przed 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej i na kilkanaście dni przed 70. rocznicą pierwszego aresztowania przez gestapo zakonnika z Niepokalanowa.

Odsłonięcie monumentu wykonanego przez salezjanina ks. Leszka Kruczka poprzedziła msza polowa za Polaków poległych i pomordowanych w czasie wojny.

"Jeśli dzieje narodów tłumaczy się również wkładem świętych, których wydały, to dziejów Polski w XX stuleciu nie będzie można zrozumieć bez postaci Ojca Maksymiliana, męczennika z Oświęcimia" - powiedział o inicjatywie postawienia pomnika o. Kolbego prezes Towarzystwa Parku im. dr. Henryka Jordana w Krakowie Kazimierz Cholewa.

Krakowski Park im. dr. H. Jordana w Krakowie jest największą w kraju galerią rzeźby na otwartym powietrzu. Przez blisko 120 lat jego istnienia zgromadzono tam 38 popiersi sławnych i wybitnych Polaków. Najstarsze, przedstawiające m.in. Tadeusza Kościuszkę i Henryka Jordana wykonane są z marmuru.

Nowsze, ustawiane od końca lat dziewięćdziesiątych ub. wieku, odlano z brązu. Są to postaci m.in. prymasa Stefana Wyszyńskiego, papieża Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, księdza Jerzego Popiełuszki, kardynała Adama Sapiehy, Ignacego Paderewskiego, Marii Skłodowskiej-Curie, Zbigniewa Herberta i płk. Ryszarda Kuklińskiego.

Ojciec Maksymilian Maria Kolbe, właściwie Rajmund Kolbe, urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. W 1910 r. rozpoczął nowicjat w zakonie franciszkanów, przyjmując imię Maksymilian. Śluby złożył 1 grudnia 1914 r., przyjmując imię Maria.

Do Auschwitz trafił 28 maja 1941 r.; otrzymał numer 16670. W ostatnich dniach lipca 1941 r., po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swe życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową. Kolbe zmarł 14 sierpnia 1941 r., dobity zastrzykiem fenolu jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym, w podziemiach bloku 11, tzw. Bloku Śmierci. Ojciec Maksymilian został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 roku, natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 roku. W 1999 roku Ojciec Święty uczynił świętego Maksymiliana patronem honorowych dawców krwi. (PAP)

rgr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)